PolskaTraktat akcesyjny - na stronach UKIE

Traktat akcesyjny - na stronach UKIE

Na stronach internetowych Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej ukazał się w środę wieczorem niepoprawiony jeszcze tekst traktatu akcesyjnego w wersji angielskiej.

Jest to tekst projektu Traktatu Akcesyjnego w sprawie przystąpienia Cypru, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Malty, Polski, Słowacji, Słowenii i Węgier do Unii Europejskiej, przyjęty przez Komitet Stałych Przedstawicieli na szczeblu Ambasadorów państw członkowskich UE 5 lutego tego roku.

11 lutego Rada Ministrów potwierdziła, że dokument ten odzwierciedla wyniki negocjacji, z zastrzeżeniem korekt technicznych, opuszczeń i uwag o charakterze prawno-językowym.

Liczący kilka tysięcy stron dokument dotarł do Warszawy w poniedziałek w formie elektronicznej. Obecnie jest czytany w UKIE, w celu wyłapania wszystkich błędów technicznych, językowych, opuszczeń, uchybień. Swoje uwagi do tego tekstu strona polska ma przekazać Unii do czwartku.

Dokument będzie przetłumaczony na 22 języki urzędowe starych i nowych członków UE. Traktat jest tłumaczony na język polski w Brukseli, a tłumaczenie strona polska otrzyma najprawdopodobniej w ostatnich dniach lutego.

Traktat Akcesyjny jest umową międzynarodową zawieraną pomiędzy dotychczasowymi a nowymi państwami członkowskimi UE. Zgodnie z Traktatem o Unii Europejskiej, przedmiotem takiej umowy są warunki przyjęcia nowych członków i wynikające z tego przyjęcia dostosowania dotychczasowych traktatów, na których opiera się Unia.

Dokument składa się z dwóch zasadniczych części: Traktatu o przystąpieniu wskazanych powyżej państw do Unii Europejskiej (Traktatu) oraz Aktu dotyczącego warunków przystąpienia tych państw (Akt akcesji).

Właściwy Traktat składa się z trzech artykułów, poprzedzonych krótką preambułą. Podstawowym postanowieniem Traktatu jest art. 1, na podstawie którego dziesięć państw kandydujących staje się członkami Unii Europejskiej oraz stronami Traktatów, na których opiera się Unia. Zgodnie z art. 2 Traktatu wejdzie on w życie 1 maja 2004 r. pod warunkiem, że wszystkie państwa członkowskie i co najmniej jedno państwo kandydujące złożą depozytariuszowi, którym jest rząd Republiki Włoskiej, dokumenty ratyfikacyjne w terminie do 30 kwietnia 2004 r. W artykule 2. Traktatu przewidziana została specjalna procedura na wypadek, gdyby którekolwiek z państw nie złożyło wymaganych dokumentów ratyfikacyjnych w wyznaczonym terminie.

Zasadnicza treść merytoryczna projektu Traktatu akcesyjnego, czyli warunki przystąpienia oraz zmiany Traktatów, na których opiera się Unia, wynikające z przystąpienia, określone są w Akcie akcesji dołączonym do Traktatu, stanowiącym jego integralną część.

Harmonogram dalszych prac nad Traktatem przedstawia się następująco:

1. Przekazanie uwag państw przystępujących do Unii Europejskiej dotyczących korekt technicznych, opuszczeń i uwag o charakterze prawno-językowym - 13 lutego;

2. wydanie opinii przez Komisję Europejską - 19 lutego;

3. oficjalne przekazanie Parlamentowi Europejskiemu - 20 lutego;

4. finalne prace prawników lingwistów - w marcu;

5. wydanie opinii przez Parlament Europejski - 9 kwietnia;

6. decyzja Rady UE o akceptacji wniosków akcesyjnych - 14 kwietnia;

7. podpisanie Traktatu Akcesyjnego - 16 kwietnia 2003 r.

Po stronie polskiej zgodę na podpisanie Traktatu akcesyjnego wyraża, w drodze uchwały, Rada Ministrów. Podpisanie Traktatu po stronie polskiej musi być poprzedzone następującymi działaniami wynikającymi z ustawy o umowach międzynarodowych:

8. opracowanie tekstu uzasadnienia projektu Traktatu - do końca lutego;

9. uzgodnienia międzyresortowe projektu Traktatu - 3-17 marca;

10. przekazanie Sekretarzowi Rady Ministrów wniosku o udzielenie przez Radę Ministrów zgody na podpisanie Traktatu - 24 marca;

11. uchwała Rady Ministrów udzielająca zgody na podpisanie Traktatu - 8 kwietnia;

12. podpisanie Traktatu - 16 kwietnia br.

Po podpisaniu Traktatu zostanie uruchomiona w państwach członkowskich i państwach przystępujących procedura ratyfikacyjna.

Projekt Traktatu w języku polskim zostanie udostępniony do publicznej wiadomości niezwłocznie po jego opracowaniu, co nastąpi najprawdopodobniej na początku marca tego roku. Ze względu na znaczenie Traktatu rząd podejmie działania, które umożliwią polskiemu społeczeństwu zapoznanie się z jego treścią przed planowanym na czerwiec tego roku referendum w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. (and)

Zobacz więcej:
Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)