Trwa ładowanie...

Tracimy miliardy na anomaliach pogodowych. Ktoś w końcu policzył, ile

Burze, ulewne deszcze, upały i susze. Ekstremalne warunki pogodowe zagrażają nie tylko krajom rozwijającym się - wynika z Indeksu Ryzyka Klimatycznego. Polska znalazła się na 72. miejscu, Niemcy na 25.

Tracimy miliardy na anomaliach pogodowych. Ktoś w końcu policzył, ileŹródło: WP.PL
duwe3gp
duwe3gp

Ostatni rok był tym, który w ciągu dwóch ostatnich dziesięcioleci najbardziej obfitował w ekstremalne warunki pogodowe. Burze, ulewne deszcze, upały i susze pochłonęły ponad 11,5 tys. ofiar i spowodowały straty rzędu 375 mld dolarów – wynika z najnowszego Indeksu Ryzyka Klimatycznego pozarządowej organizacji ekologicznej Germanwatch.

Biorąc pod uwagę różnice w sile nabywczej, najbardziej skutki ekstremalnej pogody dotknęły biedne kraje. Wśród dziesięciu państw, które najbardziej ucierpiały, znalazły się w latach 1998-2017: Puerto Rico, Honduras, Mjanma, Haiti, Filipiny, Nikaragua, Bangladesz, Pakistan, Wietnam i Dominika. Aż osiem z nich to kraje rozwijające się.

Powtórki z katastrof

Kraje te cierpią coraz bardziej na kombinacji bardzo intensywnych anomalii pogodowych i ich regularnych powtórek – stwierdzają autorzy analizy. I w sumie najbiedniejsze kraje nie mają czasu na usunięcie skutków katastrof.

Położone na Morzu Karaibskim Puerto Rico i Dominika jesienią 2017 r. zostały spustoszone przez huragan „Maria”. – To, że wichury zwiększają intensywność wiatru i opadów, pokrywa się z przewidywaniami nauki o klimacie – mówi David Eckstein, ekspert w organizacji Germanwatch. W Puerto Rico życie straciło w ubiegłym roku prawie 3 tys. osób. W zestawieniu szkód w latach 1998-2017 to niewielkie państwo znalazło się na pierwszym miejscu.

duwe3gp

Miliardowe straty również w Niemczech

Skutki zmian klimatycznych odczuwają także zamożne kraje uprzemysłowione. W samych Niemczech przez ekstremalne warunki pogodowe zginęło w zeszłym roku 27 osób, a straty materialne wyniosły prawie 3,18 mld euro.

W długoterminowym porównaniu sięgającym po rok 1998 Niemcy znalazły się na 25. miejscu, Francja na 20., a Polska na 72. Ze względu na rekordową suszę i estremalne upały w tym roku można się spodziewać, że w przyszłym indeksie sytuacja europejskich krajów nie będzie lepsza – prognozuje Eckstein.

Skutki anomalii pogodowych

Indeks Ryzyka Klimatycznego obejmuje straty materialne i straty w ludziach odniesione na skutek ekstremalnych warunków pogodowych. Straty te analizowane są na tle wyników ekonomicznych i liczby ludności danego kraju. Podstawą analizy są dane reasekuratora Munich Re i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Zobacz także: Ulewa nad Krakowem - szkwał burzowy

Autorzy indeksu podkreślają, że dane te nie pozwalają na proste stwierdzenie, za jaką część ekstremalnych warunków pogodowych odpowiedzialne są zmiany klimatyczne. Możliwe jest jednak pokazanie, w jaki sposób poszczególne państwa narażone są anomalie pogodowe.

duwe3gp

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

duwe3gp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
duwe3gp
Więcej tematów