TP broni planu socjalnego
TP o postępowaniu UOKiK ws. planu socjalnego.
20.07.2005 08:21
Telekomunikacja Polska (TP), nie mając możliwości zrekompensowania kosztów swojego planu socjalnego, musiała wprowadzić ograniczenie polegająca na tym, że klienci korzystający z tego planu zobowiązują się, iż nie będą korzystać z usług innych operatorów - powiedziałan rzeczniczka prasowa TP Barbara Górska.
W poniedziałek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) poinformował, że wszczął postępowanie antymonopolowe przeciwko TP. Według UOKiK, postępowanie ma wyjaśnić, czy spółka oferując klientom niższy cenowo plan taryfowy przy jednoczesnym zobowiązaniu ich do niekorzystania z usług konkurencji, nie złamała prawa.
"Gdybyśmy zostali zmuszeni do zniesienia tego ograniczenia, będzie to przesłanka do rozważenia rezygnacji ze świadczenia takiej usługi. Rolą UOKiK jest rozważenie, czy w interesie publicznym jest zachowanie pakietu z ograniczeniem, czy zaniechanie jego świadczenia" - powiedziała PAP Górska.
Dodała, że zgodnie z unijną polityką w zakresie dostępności usługi powszechnej (zestawu podstawowych usług telekomunikacyjnych dostępnych dla wszystkich klientów - PAP) dla abonentów, których nie stać na zakup usług powszechnych, może być ona dostarcza na zasadach niekomercyjnych.
"W innych przypadkach takie usługi telekomunikacyjne powinny być świadczone klientom na zasadach komercyjnych" - powiedziała Górska.
Plan socjalny to najtańszy abonament miesięczny TP (35 zł); jednak koszty połączeń w nim są wysokie w porównaniu z innymi ofertami na rynku. Korzysta z niego ok. 2,2 mln abonentów.
Rzeczniczka TP przypomniała, że przed wdrożeniem planu socjalnego w 2003 roku, spółka przekazała UOKiK oraz Urzędowi Regulacji Telekomunikacji i Poczty wszystkie niezbędne informacje o tej ofercie.
Według UOKiK, z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie pakietu socjalnego TP zwrócił się do Urzędu alternatywny operator telefonii stacjonarnej, Tele2 Polska.
Za naruszenie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów grozi kara w wysokości do 10 proc. rocznych przychodów.