Trwa ładowanie...

Towarzystwo Dziennikarskie apeluje do dziennikarzy Polska Press. "Stawiajcie opór"

PKN Orlen przekazał w poniedziałek, że przejmuje jedną z największych grup wydawniczych w kraju - Polska Press. W sieci pojawił się apel Towarzystwa Dziennikarskiego do dziennikarzy Polska Press.
Share
Daniel Obajtek, PKN Orlen
Daniel Obajtek, PKN Orlen Źródło: East News, Fot: Artur BARBAROWSKI
det35cx

Państwowy koncern PKN Orlen poinformował, że zakupił wydawnictwo prasowo-internetowe Polska Press. W skład tej grupy wchodzi wiele dzienników regionalnych m.in. "Dziennik Bałtycki", czy też "Gazeta Wrocławska". Jak przekazało Towarzystwo Dziennikarskie, lokalne media mają stać się partyjnym narzędziem PiS.

"Prezes Obajtek pochwalił się, że Orlen kupił Polska Press. Praktycznie cała prasa regionalna (20 tytułów), wiele regionalnych i lokalnych portali, a nawet lokalnych stacji TV, ma stać się partyjnymi mediami PiS. Gdyby miały pozostać niezależne pan Obajtek nie zapłaciłby za nie ani grosza. Oto przecież chodzi w <<polonizacji>> mediów" - przekazało Towarzystwo Dziennikarskie.

PKN Orlen przejmuje media regionalne. "To dobra decyzja"

Polska Press będzie "głosem Nowogrodzkiej"?

W sieci został opublikowany apel do dziennikarzy Polska Press. Ich autorem jest Towarzystwo Dziennikarskie, które poinformowało redaktorów, że po przejęciu wydawnictwa mają oni zostać "kolejnym głosem Nowogrodzkiej". Według ich opinii ci, którzy się nie podporządkują, będą musieli odejść.

det35cx

"Waszymi szefami zostaną, już sprawdzeni, propagandyści z lokalnych mediów <<publicznych>>, wyznaczą Wam cele i przeciwników" - czytamy w apelu. Towarzystwo Dziennikarskie przekazało także, że nie wymagają od nikogo heroizmu. Jednak proszą o to, aby pamiętać, że zawsze można stawiać opór.

"Obowiązujące ciągle prawo prasowe gwarantuje Wam dziennikarską autonomię, prawo odmowy publikacji treści, z którymi się nie zgadzacie" - przekazało Towarzystwo Dziennikarskie. Grupa zapowiedziała także monitoring zwolnień pracowników w mediach zakupionych przez Orlen. Proszą o to, aby dziennikarze, którzy dostaną wypowiedzenie, informowali o tym. Zawiadomienia można składać pod adresem: zwolnieni@towarzystwodziennikarskie.pl.

"Będziemy te zwolnienia nagłaśniać i spróbujemy zapewnić Wam pomoc prawną. Nie pozostaniecie sami" - dodało na koniec Towarzystwo Dziennikarskie.

Prezes Obajtek o kupnie Polska Press

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek powiedział w Polskim Radiu 24, że zakup grupy medialnej to naturalne narzędzie do robienia biznesu. - To jest biznes. Nie tylko przejęliśmy grupę Ruch, ale również budujemy swój dom mediowy Sigma Bis - wyjaśnił prezes. Obajtek stwierdził także: - Tak robią duże koncerny na całym świecie. - Nośniki mediowe są dziś po to, by robić biznes, docierać do klientów - dodał prezes Orlenu.

det35cx

Kupno wydawnictwa Polska Press przez PKN Orlen skomentował także w programie "Tłit" Wirtualnej Polski rzecznik rządu Piotr Müller. - To decyzja konkretnej firmy - państwowej, ale mającej na celu kwestie biznesowe. Orlen jest teraz firmą wielobranżową - wchłonął Energę, jest koncentracja z PGNiG, sieć Ruch, teraz koncern medialny. Tworzą korporację, która działa na wielu polach, wzajemnie się uzupełnia. To bez wątpliwości dobra decyzja dla samej grupy Orlen, ponieważ będą mogli działać na większych polach, jeśli chodzi o sprzedaż. Tak to należy rozpatrywać - powiedział Müller.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

det35cx

Podziel się opinią

Share
det35cx
det35cx
Więcej tematów