Totalna ciemność w całym kraju. Kuba zamknęła szkoły i firmy
W obliczu pogłębiającego się kryzysu energetycznego komunistyczny rząd Kuby zamknął w piątek szkoły i firmy świadczące usługi dla nieistotnych z punktu widzenia państwa gałęzi przemysłu. Zaraz potem doszło do awarii, w całym kraju zapanowała ciemność.
18.10.2024 | aktual.: 18.10.2024 21:09
Komunistyczny rząd Kuby zamknął w piątek wszystkie szkoły, uczelnie i na trzy dni wstrzymał działalność przedsiębiorstw świadczących usługi w ramach "nieistotnych gałęzi przemysłu", a także odesłał większość urzędników do domów - podał Reuters. Do poniedziałku pozostają zamknięte również wszystkie instytucje i ośrodki kulturalne i rekreacyjne.
Do pracy mieli się dziś stawić tylko pracownicy opieki zdrowotnej i przemysłu spożywczego. W ten sposób rząd Kuby chce walczyć z kryzysem energetycznym, który spowodował nagminne przerwy w dostawie prądu w większej części kraju.
W wygłoszonym w czwartek wieczorem przemówieniu premier Manuel Marrero oświadczył, że rząd nie ma innego wyjścia, jak tylko "sparaliżować gospodarkę".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Blackout w całym kraju
"O godzinie 11:00 nastąpiło całkowite odłączenie Krajowego Systemu Elektroenergetycznego" - poinformowało w piątek ministerstwo energii. W wyniku awarii jednej z największych elektrowni cały kraj został pozbawiony prądu.
Marrero obwinił za niedobór energii m.in. pogarszającą się infrastrukturę, niedobory paliwa i rosnący popyt. Z kolei prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel zrzucił winę na "prześladowania finansowe i energetyczne" ze strony USA, które jego zdaniem "utrudniały import paliwa i innych niezbędnych zasobów".
Miliony Kubańczyków zmagają się z częstymi przerwami w dostawie prądu, trwającymi nawet 12 godzin. Poza stolicą, Hawaną, bywa, że energii nie ma przez nawet 18 godzin dziennie.
Dwie największe elektrownie na wyspie – Antonio Guiteras i Felton – nie osiągają zakładanej produkcji i wkrótce mają zostać wyłączone z użytku w celu przeprowadzenia prac konserwacyjnych. Jest to część czteroletniego planu rewitalizacji podupadłej infrastruktury Kuby.
Czytaj także:
Źródło: Reuters, WSJ