Tori Amos w Polsce 9 marca
Amerykańska piosenkarka rockowa Tori Amos
wystąpi 9 marca w studiu im. Agnieszki Osieckiej Programu 3
Polskiego Radia w Warszawie. Recital artystki jest częścią
europejskiego tournee, podczas którego Amos będzie promować swój
najnowszy album "The Beekeeper" (jego premiera odbędzie się w
piątek).
16.02.2005 | aktual.: 16.02.2005 15:03
Piosenkarka i kompozytorka łącząca brzmienia alternatywnego rocka z tekstami poetyckimi ostatnio gościła w Polsce dwa lata temu w ramach swojej światowej trasy koncertowej "On Scarlet's Walk Tour". Wystąpiła wówczas w Poznaniu.
Album studyjny "The Beekeeper" zostanie wydany w dwóch wersjach - podstawowej (na płycie CD) oraz w limitowanej edycji na CD i DVD. DVD będzie zawierać 30-minutowy wywiad z Amos oraz dodatkowy utwór - "Garlands". Pierwszym singlem tego albumu jest ballada "Sleeps With Butterflies".
W 19 nowych utworach usłyszeć będzie można m.in. - oprócz pianina i głosu Amos - brzmienie organów, afrykańskich bębnów i chóru gospel. Znajdzie się tam także duet z popularnym w Wielkiej Brytanii wokalistą Damienem Ricem.
Tori Amos urodziła się 22 sierpnia 1963 r. w USA jako Myra Ellen Amos. W wieku 2,5 lat rozpoczęła grę na fortepianie, a mając cztery lata czytała już partyturę i komponowała pierwsze własne piosenki.
Kiedy miała pięć lat, przesłuchali ją muzycy z The Peabody Conservatory (część uniwersytetu Johna Hopkinsa w Baltimore) i postanowili... przyjąć ją do tej szkoły. Została najmłodszą osobą, jaką kiedykolwiek tam przyjęto. Wyrzucono ją w wieku 11 lat za niepodporządkowanie się zaleceniom nauczycieli.
W 1981 r. ukończyła szkołę Richard Montgomery w Rockville w stanie Maryland, a dwa lata później zmieniła imię z Myra Ellen na Tori. W 1984 r. wyjechała do Los Angeles, koncertowała często w klubach w Hollywood. Tam doszło do jej życiowej tragedii. 21-letnia piosenkarka, wracając z jednego z koncertów, postanowiła podwieźć pewnego uczestnika tej imprezy. Została przez niego sterroryzowana bronią i porwana, a następnie zgwałcona.
W połowie lat 90. założyła fundację RAINN (narodowa sieć do spraw gwałtu, molestowania i kazirodztwa) i uruchomiła czynną całą dobę linię telefoniczną dla ofiar przemocy. Obecnie RAINN odbiera 75 tys. rozmów rocznie.
W 1987 r. założyła zespół rockowy "Y Kant Tori Read", w którym grali Matt Sorum (późniejszy perkusista zespołu Guns n' Roses) i Eric Williamson oraz Steve Caton. Ich debiutancką płytę uznano za niewypał. Pięć lat później ukazał się jej pierwszy solowy album - "Little Earthquakes", na którym znalazł się m.in. nagrany a capella utwór "Me and a Gun". Piosenka stała się nieoficjalnym hymnem ofiar gwałtów.
Jej trzecia płyta, "Boys For Pele" z 1996 r., znalazła się na pierwszym miejscu list przebojów w Anglii. Pięć lat później ukazał się jej szósty album "Strange Little Girls".
Tori Amos stworzyła też wiele piosenek, które nie zmieściły się na jej płytach i krążą po świecie jako tzw. B-side ("strony b"). Nagrała też wiele coverów i piosenek do ścieżek filmowych.