Topor i inni wystawieni na Sezonie Nova Polska
Rysunki, plakaty i okładki książkowe sześciu polskich artystów można oglądać od czwartku we francuskiej Galerie Zola w Aix-en-Provence (Prowansja) na wystawie pt. "Roland Topor i współcześni polscy artyści panicznej wyobraźni". Ekspozycję zorganizowano w ramach trwającego we Francji Sezonu Nova Polska.
08.12.2004 | aktual.: 08.12.2004 15:31
Na wystawie prezentowany jest wybór prac Rolanda Topora - zmarłego w 1997 roku francuskiego rysownika polskiego pochodzenia, a także autora opowiadań i sztuk teatralnych, oraz pięciu innych polskich artystów - Andrzeja Czeczota, Piotra Dumały, Janusza Kapusty, Andrzeja Klimowskiego i Andrzeja Krauzego.
Roland Topor był uznawany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli powojennego surrealizmu. W swoich pracach tworzył świat nonsensu, pełen sprzeczności, czarnego humoru i erotyzmu. Topor określał swój styl jako "humor paniczny, cechujący się makabrą i prowokującą plastyką". W 1962 roku założył tzw. Grupę Paniczną.
Kapusta, Klimowski i Krauze - przedstawiciele polskiego rysunku prasowego lat siedemdziesiątych, współpracowali z pismem "Szpilki", w którym ukazywały się także rysunki Topora. Obecnie Janusz Kapusta, mieszkający w Nowym Jorku, publikuje rysunki w "New York Times" i innych amerykańskich pismach.
Mieszkającym w Londynie Klimowskiemu i Krauzemu rysunki, plakaty i okładki książkowe przyniosły międzynarodową sławę. Czeczot od stanu wojennego mieszkał przez wiele lat w USA, gdzie publikował między innymi w "New Yorker". Należący do nieco młodszego pokolenia Piotr Dumała, mieszka w Warszawie i jest jednym z najważniejszych realizatorów filmów animowanych na świecie.
Ekspozycja będzie czynna do 31 grudnia.