Trwa ładowanie...

Tomasz Siemoniak: wzmacniamy jednostki wojskowe na wschodzie kraju

Więcej żołnierzy i dodatkowe pieniądze. Szef MON przyznaje, że Polska będzie wzmacniać jednostki wojskowe na wschodzie kraju.

Share
Tomasz Siemoniak: wzmacniamy jednostki wojskowe na wschodzie kraju
Źródło: WP.PL, Fot: Andrzej Hulimka
d3ucsok

Tomasz Siemoniak zastrzegł w radiowej Jedynce, że to plan rozłożony na lata. Jego pierwsze efekty będą widoczne w 2017 - dodał minister. Trwają prace nad wygospodarowaniem etatów, odchudzajac centralne struktury wojska. Pomocna we wzmacnianiu armii będzie też duża liczba chętnych w regionach wschodnich do pracy w wojsku.

Tomasz Siemoniak zapowiedział, że w listopadzie zostanie zaprezentowany plan inwestycji w garnizonach położonych na wschodzie. Wskazał, że przez lata nie modernizowano tych jednostek, a nawet pojawiały się pomysły ich likwidacji.

d3ucsok

W zeszłym tygodniu szef MON odwiedził garnizon w Siedlcach. Od niego rozpoczał cykl wyjazdów do jednostek położonych na wschodzie Polski.

Pytany o liczebność żołnierzy, Siemoniak wyjaśnił, że np. w Siedlcach służy obecnie ok. 300 żołnierzy, a tamtejsze jednostki są ukompletowane na poziomie 30 proc. Gdyby zwiększyć ten ostatni wskaźnik do poziomu 90 proc., byłoby to - według szacunków wicepremiera - ok. 800 żołnierzy. - Chciałbym, żeby jednostki na wschodzie były ukompletowane na poziomie 70, 80, 90 proc. Za wcześnie jest, żeby mówić tutaj o jakichś liczbach - zaznaczył.

Dodał, że etaty dla żołnierzy, którzy mają wzmocnić jednostki na wschodzie kraju, mogą się zwolnić w ramach przeglądu różnych struktur w siłach zbrojnych. Tomasz Siemoniak podkreślił też, że konieczne są inwestycje w zaplecze garnizonów na ścianie wschodniej. - Ta infrastruktura jest bardzo zaniedbana, o czym się przekonałem w Siedlcach - ocenił minister.

Wicepremier poinformował, że zwiększenie liczebności żołnierzy i sprzętu na wschodzie kraju to jeden z elementów zapowiadanego planu wzmocnienia bezpieczeństwa państwa.

d3ucsok

Podziel się opinią

Share
d3ucsok
d3ucsok
Więcej tematów