Trwa ładowanie...
d3w7rgy
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Tomasz Bagiński: Niech zdecydują ludzie znający się na kinie

- To świetny pomysł, mówi "Gazecie Wyborczej" reżyser Tomasz Bagiński o inicjatywie Jarosława Kaczyńskiego zebrania funduszy na dwa-trzy wielkie hollywoodzkie filmy o polskiej historii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jarosław Kaczyński
Jarosław Kaczyński (WP, Fot: Konrad Żelazowski)
d3w7rgy

Według artysty, znanego m.in. z pracy nad "Wiedźminem", na całym świecie kino jest narzędziem budowania narodowej tożsamości. Ale zdaniem Bagińskiego, gdyby polskie władze utworzyły na ten cel specjalny fundusz dysponujący np. kwotą 100 mln dolarów, to najgorszym rozwiązaniem byłoby wydać te pieniądze na jeden albo dwa filmy, które z założenia mają być arcydziełami.

- Nie będą, ostrzega reżyser. Lepiej stworzyć fundusz na tzw. development, czyli rozwijanie projektów. Sto razy mniejszy. I postawić jasny cel: chcemy, żeby te filmy mówiły o polskiej historii, ale niczego więcej nie sugerujemy, dajemy pełną wolność.

W ramach takiego funduszu można wyłonić trzydzieści projektów, niech wygra najlepszy. Ale nie wybrany przez gremium starszych panów w politycznym gabinecie, tylko ludzi, którzy znają się na kinie.

d3w7rgy

Podziel się opinią

Share

d3w7rgy

d3w7rgy
Więcej tematów