Trwa ładowanie...
d2vz5b5
IAR

Tomasz Badowski: Polska musi zmodernizować obronę przeciwlotniczą

Rosja narusza traktat rozbrojeniowy w sprawie pocisków rakietowych - twierdzą Stany Zjednoczone, a prezydent Barack Obama wystosował w tej sprawie list do Władimira Putina. Tymczasem szef Instytutu Badań Nad Stosunkami Międzynarodowymi Tomasz Badowski ocenia, że Rosja intensywnie rozwija technologie rakietowe już od czasu objęcia przez Putina władzy na Kremlu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Radziecka wyrzutnia RSD-10 Pionier
Radziecka wyrzutnia RSD-10 Pionier (Wikimedia Commons/Public Domain, Fot: George Chernilevsky)
d2vz5b5

Chodzi o traktat podpisany w 1987 roku - przyczynił się on do zakończenia zimnej wojny.

Tomasz Badowski przyznał, że Rosja już od jakiegoś czasu intensywnie rozwija technologie rakietowe, nie oznacza to jednak nagłego powrotu zimnej wojny. Jak mówi ekspert, można zaobserwować pewne symptomy powrotu do dawnego napięcia. Dopiero kolejne miesiące pokażą, jak rozwinie się sytuacja, ale już teraz widać wyraźną zmianę dotychczasowych relacji i wzajemnego postrzegania. - Czy wrócimy do czasów zimnej wojnie? W tym momencie jest dla mnie trochę za wcześnie, bym mógł wyrokować - mówi Badowski.

Jak mówi szef Instytutu Badań Nad Stosunkami Międzynarodowymi, naruszanie przez Rosję postanowień traktatu powinno być uznawane także jako lekcja dla Polski. - Jest to kolejny dowód na konieczność modernizacji naszego systemu obrony przeciwlotniczej, zwiększenia naszych zdolności obronnych na zagrożenia z powietrza, i jest to też lekcja dla nas, właśnie w tym kontekście - podsumował ekspert.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraziło zaniepokojona ustaleniami Departamentu Stanu USA dotyczącymi nieprzestrzegania przez Rosję Traktatu INF. Jak napisano w oświadczeniu, podważenie traktatu byłoby poważnym wyzwaniem dla bezpieczeństwa europejskiego.

d2vz5b5

Podziel się opinią

Share
d2vz5b5
d2vz5b5
Więcej tematów