Trwa ładowanie...
d27orvr
Defence24

To źle dla kraju! Zaalarmowali prezydenta i premiera

Szef CBA pod koniec lutego wysłał do prezydenta, premiera i marszałków sejmu i senatu analizę, w której rekomendował zakończenie działalności wszystkich komisji zajmujących się zwrotem majątków kościelnych - dowiedziała się "Rzeczpospolita".
Share
To źle dla kraju! Zaalarmowali prezydenta i premiera
Źródło: Jupiterimages
d27orvr

Centralne Biuro Antykorupcyjne zaalarmowało najważniejsze osoby w państwie, że działalność komisji majątkowych godzi w interes kraju.

Co prawda rządowo-kościelna Komisja Majątkowa Kościoła katolickiego z inicjatywy rządu przestała istnieć 1 marca, ale wciąż funkcjonują komisje: ds. Kościoła ewangelicko-augsburskiego, prawosławnego, gmin wyznaniowych żydowskich oraz międzykościelna (ds. adwentystów, baptystów, zielonoświątkowców, metodystów, ewangelików reformowanych i Muzułmańskiego Związku Religijnego).

- Przepisy dotyczące sposobu działania tych komisji mogą budzić niepokój, tak jak w przypadku Komisji Majątkowej - powiedział "Rzeczpospolitej" szef CBA Paweł Wojtunik. Jak wiadomo od orzeczeń tej komisji, która nierzadko przyznawała milionowe rekompensaty, nie można się było odwoływać.

Gazeta podaje m.in., że sama tylko Komisja Regulacyjna ds. Gmin Wyznaniowych Żydowskich rozpatrzyła ok. 1800 spośród 5504 zgłoszonych spraw. Wypłacono prawie 27 mln zł z tytułu ugód oraz ponad 30 mln zł z tytułu odszkodowań.

Premier raport CBA przekazał szefowi MSWiA Jerzemu Millerowi.

d27orvr

Podziel się opinią

Share
d27orvr
d27orvr
Więcej tematów