To święto obchodzimy pierwszy raz. Dziś Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów

Od tego roku 24 marca będzie świętem państwowym. W rocznicę zamordowania w 1944 roku przez Niemców rodziny Ulmów, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. IPN tłumaczy, dlaczego to takie ważne.

To święto obchodzimy pierwszy raz. Dziś Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów
Źródło zdjęć: © Pixabay.com | Pixabay.com/Domena publiczna
Patryk Osowski

24.03.2018 09:58

Pomysł ustanowienia tego święta wyszedł od prezydenta Andrzej Dudy. Ustawę przegłosował Sejm i Senat, a po podpisie głowy państwa mamy już nowe święto. - To hołd dla tych wszystkich, także nieznanych z imienia i nazwiska, obywateli Rzeczypospolitej, którzy przeciwstawili się terrorowi nazistów - podkreślił prezydent.

Pokazy filmów i wystawy w całej Polsce

W związku z tym Instytut Pamięci Narodowej organizuje w sobotę w całym kraju - m.in. w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu - bezpłatne pokazy filmów "Stella" oraz "Życie za życie". "Stella" to film dokumentalno-fabularyzowany, przedstawiający historię Stelli Zylbersztajn-Tzur - Żydówki z Hajfy, ocalonej przez ponad dwadzieścia polskich rodzin z okolic Łosic.

"Życie za życie" przedstawia historie Polaków, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej - ukrywali ich, żywili i chronili. IPN przygotował także specjalny spot oraz - wspólnie z Pocztą Polską - znaczek okolicznościowy z Ireną Sendlerową. W głównych budynkach Poczty Polskiej (w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Poznaniu i Gdańsku) oglądać można z kolei wystawę o ”Żegocie”.

Specjalne uroczystości przewidziane są również w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej (Podkarpackie).

Pomagali, chociaż groziła im kara śmierci

IPN podkreśla, że święto to hołd dla tych wszystkich, którzy w akcie heroicznej odwagi i niebywałego męstwa ratowali swoich żydowskich bliźnich od zagłady realizowanej przez niemieckich okupantów.

- To bardzo ważne, że państwo polskie w tak oficjalny i doniosły sposób upamiętni naszych bohaterów narodowych - powiedział PAP wiceprezes IPN Mateusz Szpytma. Zaznaczył również, że każdemu kto decydował się na pomoc Żydom, groziła przecież kara śmierci.

- Bardzo cieszę się, że obok nich (Żołnierzy Wyklętych - red.) będziemy teraz również czcić tych Polaków, którzy bohatersko, z narażeniem życia, swojego i swoich rodzin, ratowali Żydów - stwierdził Szpytma.

Przypomnijmy, że 24 marca to rocznica zamordowania przez niemieckich żandarmów Józefa i Wiktorii Ulmów, ich dzieci oraz ukrywanych przez tę rodzinę Żydów.

Źródło: Wirtualna Polska, wPolityce.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (362)