Trwa ładowanie...
15-01-2011 15:39

"To skandaliczne! Niech Tusk natychmiast wraca z urlopu"

W obliczu ostatnich wydarzeń Donaldowi Tuskowi zabrakło determinacji, stanowczości i wyczucia chwili. Najpierw 27 godzin spóźnił się z odpowiedzią na raport MAK, a potem, zaraz po swojej konferencji prasowej, wrócił na urlop. To skandaliczne. Apelujemy do premiera o natychmiastowy powrót z urlopu do kraju - powiedziała Joanna Kluzik-Rostkowska na konferencji prasowej PJN w sejmie.

"To skandaliczne! Niech Tusk natychmiast wraca z urlopu"Źródło: PAP, fot: Paweł Supernak
d1d2g4v
d1d2g4v

PJN domaga się od premiera Donalda Tuska m.in. informacji o istniejących możliwościach prawnych, które Polska może obecnie podjąć, by wyjaśnić przyczyny katastrofy smoleńskiej.

Kluzik-Rostkowska powiedziała, że w ostatnim tygodniu premierowi dwukrotnie zabrakło determinacji, stanowczości i wyczucia chwili. - Po pierwsze wtedy, kiedy się spóźnił 27 godzin z odpowiedzią na raport MAK. Po raz drugi zabrakło mu tej determinacji, kiedy okazało się, że po swojej konferencji prasowej po prostu wrócił na urlop - powiedziała dziennikarzom w sejmie.

- Dziś, w tej trudnej chwili, kiedy opinia publiczna ma pełne prawo domagać się stanowiska polskiego ws. tego raportu, ma pełne prawo domagać się informacji, co dalej będzie się z tym działo, miejsce premiera Tuska jest nie w Dolomitach, a w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - podkreśliła. - Apelujemy o natychmiastowy powrót do Polski. Apelujemy o natychmiastową odpowiedź na te wszystkie pytania, które w przestrzeni publicznej się pojawiły - powiedziała.

Do słów Kluzik-Rostkowskiej odniósł się w sobotę rzecznik rządu Paweł Graś. Jak powiedział, bardzo zabolało go to, co usłyszał na konferencji prasowej PJN. - Pan premier musiał po prostu wrócić w Dolomity po rodzinę. On samochodem zabrał na urlop zimowy rodzinę: żonę, córkę, również swojego wnuka i tę rodzinę musi fizycznie do Gdańska przywieźć. Więc albo dzisiejszej nocy, albo w ciągu jutrzejszego dnia do Gdańska wróci i w poniedziałek będzie w pracy - powiedział.

d1d2g4v

8 postulatów

Podczas konferencji w sejmie wiceszefowa klubu PJN Elżbieta Jakubiak przedstawiła osiem postulatów PJN wobec premiera Donalda Tuska. - W formie oficjalnej korespondencji prześlemy postulaty, które pani Joanna Kluzik-Rostkowska podpisze. Myślę, że robimy to nie tylko w imieniu klubu parlamentarnego PJN, ale również rodzin ofiar katastrofy - powiedziała wiceszefowa klubu.

Ugrupowanie domaga się m.in. kategorycznej reakcji na elementy raportu strony rosyjskiej, których publikacja nie miała żadnego uzasadnienia, w szczególności informacje dotyczące badań toksykologicznych oraz próby oceniania winy poszczególnych pasażerów Tu-154M. - Żądamy ujawnienia wszystkich ekspertyz psychologicznych, na które MAK powoływał się, cytując zapisy z raportu - mówiła Jakubiak.

PJN chce, by premier poinformował opinię publiczną o istniejących możliwościach prawnych, które Polska mogła podjąć po katastrofie smoleńskiej i które może podjąć teraz. - Konieczne jest jednoznaczne poinformowanie opinii publicznej w Polsce i za granicą, jakie rozwiązania prawne związane z prowadzeniem dochodzenia podjął polski rząd, na jakie procedury się zdecydował i dlaczego - wyliczała posłanka.

Jak mówiła, PJN domaga się także jednoznacznej informacji, czy w momencie podejmowania decyzji o zastosowaniu konwencji chicagowskiej do badania katastrofy smoleńskiej, premierowi zostały przedstawione inne możliwości prawne wyjaśnienia katastrofy. - W szczególności należy nam się informacja o przyczynach rezygnacji z wykorzystania umowy z 7 lipca 1993 roku zawartej między Polską a Rosją - podkreśliła.

d1d2g4v

Według ugrupowania, opinii publicznej należy się także informacja, na podstawie jakich analiz prawnych rząd polski zaniechał wystąpienia do strony rosyjskiej o wspólne prowadzenie śledztwa, co - jak zaznaczyła Jakubiak - umożliwia konwencja chicagowska. Kolejnym postulatem PJN jest wystąpienie do ICAO o powołanie komisji, która zajmie się wyjaśnieniem polskich wątpliwości odnośnie raportu MAK.

PJN domaga się także od premiera informacji, kto po stronie rządowej koordynuje działania w celu maksymalizacji ochrony interesów państwa polskiego oraz rodzin ofiar.

Jakubiak powtórzyła także, że w parlamencie powinna powstać nadzwyczajna komisja badająca działania m.in. instytucji państwowych po katastrofie w Smoleńsku. Posłanka przypomniała, że wniosek w tej sprawie PJN złożył w grudniu.

d1d2g4v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1d2g4v
Więcej tematów