Trwa ładowanie...
d48kcyn

To pomoże w ominięciu cenzury w sieci? Rewolucyjny pomysł

Rewolucyjny pomysł na zapewnienie wolności słowa w sieci. Hakerzy proponują system satelitów i naziemnych stacji przekazujących dane. Pomysł przedstawiono podczas kongresu w Berlinie, Chaos Communication Congress - informuje dziennik "Rzeczpospolita".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Satelity telekomunikacyjne pomogą w ominięciu internetowej cenzury?
Satelity telekomunikacyjne pomogą w ominięciu internetowej cenzury? (Thinkstockphotos)
d48kcyn

Akcja hakerów wymierzona jest przeciw amerykańskiej ustawie antypirackiej SOPA – Stop Online Piracy Act. Ustawa to pomysł republikanina Lamara Smitha, który chce w ten sposób zablokować serwisy korzystające z pirackich treści.

Zgodnie z projektem, serwisy naruszające antypirackie prawo zostałyby odcięte od reklam, nie pojawiałyby się w wynikach wyszukiwania, a nawet zniknęłyby całkowicie z sieci. Protestują przeciw temu przedstawiciele m.in.: YouTube, Flickr, Twitter, Yahoo!, PayPal, Wikipedia.

Koncepcja hakerów nie jest całkowitą fantastyką. Amatorzy już teraz wysyłają na niską orbitę swoje satelity. Nie nadają się one jednak do wykorzystywania w telekomunikacji. System Hackerspace Global Grid ma jednak pozwolić na przesyłanie choćby niewielkich pakietów danych – ale za to bez żadnych ograniczeń.

Hakerzy z niemieckiego Chaos Computer Club chcą wykorzystać do śledzenia satelitów sieć amatorskich stacji naziemnych. Pomysłodawcy Hackerspace Global Grid współpracują w ramach programu przetwarzania rozproszonego Constellation nad systemem namierzania satelitów i przewidywania trajektorii ich lotu.

d48kcyn

Podziel się opinią

Share
d48kcyn
d48kcyn
Więcej tematów