Niemcy zaostrzą kontrole na granicy z Polską. Zapadła decyzja
Niemiecki resort spraw wewnętrznych ogłosił, że na granicy polsko-niemieckiej pojawi się większa liczba funkcjonariuszy w odpowiedzi na rosnącą liczbę osób przybywających z tzw. szlaku białoruskiego.
Niemieckie landy, jak Brandenburgia, czy Saksonia, domagają się wprowadzenia stałych kontroli na granicy z Polską w obawie o przeciążenie systemu oraz trudności z dostępem do opieki medycznej i zakwaterowaniem.
Mimo takich apeli, nie przewiduje się wprowadzenia stałych kontroli granicznych na przejściach z Polską, choć już niedługo mogą zostać przekroczone możliwości systemu do radzenia sobie z rosnącą liczbą migrantów i uchodźców.
Migrantów znacznie przybywa
Według danych Federalnego Urzędu ds. Migracji i Uchodźców przytoczonych przez "Tagesschau", liczba wniosków o azyl w Niemczech wzrosła o 78 procent w porównaniu do poprzedniego roku, przy czym większość wnioskodawców pochodzi z Syrii i Afganistanu. W ciągu czterech pierwszych miesięcy 2023 roku zarejestrowano ponad 110,5 tys. takich wniosków.
Mimo odrzucenia propozycji wprowadzenia stałych kontroli granicznych, niemiecki resort spraw wewnętrznych planuje wzmocnić służby graniczne oraz częściej przeprowadzać kontrole na granicy.
Premierzy niektórych landów zaapelowali o wprowadzenie stałych kontroli, jednak minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser uznała, że takie rozwiązanie powinno być stosowane tylko w sytuacjach ostatecznych, aby uniknąć utrudnień dla mieszkańców pogranicza, szczególnie Polaków, którzy codziennie przekraczają granicę, na przykład w celach zawodowych.
Minister zapowiedziała wzmocnienie służb granicznych poprzez zwiększenie liczby funkcjonariuszy na granicy. Jej celem jest zaradzenie presji migracyjnej, szczególnie z Białorusi.
Podkreśliła również, że zaostrzenie kontroli na granicy z Czechami przyczyniło się do ograniczenia migracji w tym regionie.
Źródło: Tagesschau
Czytaj także: