PolskaTo następczyni Małgorzaty Gersdorf? "Jest już 'po słowie' z Ziobrą"

To następczyni Małgorzaty Gersdorf? "Jest już 'po słowie' z Ziobrą"

Obecna dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury prof. Małgorzata Manowska jest najmocniejszą kandydatką na zastąpienie Małgorzaty Gersdorf w fotelu I prezes Sądu Najwyższego. Tak wynika z informacji "Dziennika Gazety Prawnej”.

To następczyni Małgorzaty Gersdorf? "Jest już 'po słowie' z Ziobrą"
Źródło zdjęć: © East News
Katarzyna Bogdańska

Według ustaleń dziennika, dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury prof. Małgorzata Manowska jest już "po słowie” z ministrem Zbigniewem Ziobrą, który pełni równolegle funkcję Prokuratora Generalnego. By jednak była brana pod uwagę, musi oficjalnie zgłosić swoją kandydaturę.

Spór o sądy. PiS kontra Gersdorf

Cały czas toczy się ostry spór o sądy. Zgodnie z niektórymi interpretacjami Gersdorf nie pełni już swojej funkcji, ponieważ ukończyła 65 rok życia i nie złożyła odpowiedniego oświadczenia o woli dalszego sprawowania urzędu. Nie wszyscy jednak się z tym zgadzają, wskazując, że to Konstytucja RP precyzuje, ile lat trwa kadencja osoby zajmującej to stanowisko.

Nowe przepisy o Sądzie Najwyższym zakładają, że sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia, przechodzą w stan spoczynku. Mogą dalej orzekać, jeśli złożą oświadczenie o woli dalszego zajmowania, a prezydent wyrazi na to zgodę.

W SN jest 73 sędziów. 65. rok życia ukończyło 27 z nich, w tym I prezes SN Małgorzata Gersdorf. Nie złożyła takiego oświadczenia. Podkreśla, że jej kadencja z konstytucją trwa 6 lat - do 2020 roku.

Sejm w piątek uchwalił nowelizację przepisów o Sądzie Najwyższym. Będą też zmiany w ustawach o KRS i prokuraturze. Jak czytamy w uzasadnieniu do złożonego projektu nowelizacji "zasadniczym celem zmian w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa i ustawie o Sądzie Najwyższym jest doprowadzenie do usprawnienia postępowań prowadzonych przez KRS w sprawach powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego, w tym sędziego SN".

W myśl proponowanych przepisów to Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN ma wybierać i przedstawiać prezydentowi kandydatów na pierwszego prezesa niezwłocznie po obsadzeniu 2/3 liczby stanowisk sędziów Sądu Najwyższego.

_**Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl**_

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1501)