To koniec. Samemu nie pójdziesz na wędrówkę. Rząd tego zakazał

Nie ma szans, aby samemu pochodzić po górach Nepalu. Od teraz podróżnicy, którzy mają ochotę na górski trekking, muszą wynająć licencjonowanego przez rząd przewodnika, lub dołączyć do zorganizowanej grupy.

Turyści już sami nie wyruszą w wędrówkę po górach Nepalu
Turyści już sami nie wyruszą w wędrówkę po górach Nepalu
Źródło zdjęć: © pexels.com

13.03.2023 | aktual.: 13.03.2023 13:29

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ

Pięć lat po ogłoszeniu zakazu samotnego wspinania się na Mount Everest, rząd Nepalu wprowadza ograniczenie w poruszaniu się po górach na terenie całego kraju. Decyzja ta spowodowana jest ogromnymi kosztami akcji ratunkowych, które prowadzone są za każdym razem, kiedy to podróżnicy zgubią się w górach.

Nielegalni przewodnicy zabierają pracę Nepalczykom

- Kiedy podróżujesz samotnie, w przypadku nagłych zdarzeń nikt nie może ci pomóc - mówił w CNN Mani R. Lamichhane, dyrektor Nepal Tourism Board. - Samemu można podróżować po miastach, ale w odległych, górskich terenach infrastruktura nie jest odpowiednia - dodaje Lamichhane.

Jednak koszty akcji ratunkowych, to nie jedyny problem nepalskiego rządu. Okazuje się, że dużym problemem są nielicencjonowani przewodnicy i firmy turystyczne, które nie są nigdzie oficjalnie zarejestrowane, nie płacą podatków i zabierają miejsca pracy Nepalczykom. - Było kilka przypadków, w których stowarzyszenie trekkingowe zwracało się do nas z prośbą o powstrzymanie działań niezarejestrowanych firm - dodaje Lamicchane.

W Nepalu coraz więcej "zwykłych" turystów

Ian Taylor, właściciel cenionej firmy przewodnickiej z długą historią w Nepalu, mówi, że ruch ten ma sens, ponieważ coraz więcej osób próbuje trudnych wspinaczek w Nepalu.

- Teraz po górach podróżuje o wiele więcej osób i znaczna ilość osób to turyści bez doświadczenia. Nie są oni samowystarczalni w terenie i dlatego potrzebują pomocy doświadczonych przewodników. Nie chcemy, aby dostęp ludzi do gór był ograniczony. Jednak sytuacja w Nepalu jest bardzo wyjątkowa i zmiany rzeczywiście muszą zostać wprowadzone - dodaje Taylor.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Przemysł trekkingowy jest jedną z najbardziej dochodowych gałęzi gospodarki w kraju. Nepal słynie z turystyki i zarabia na turystyce. W tym kraju znajduje się osiem z 14 najwyższych gór świata. Wpływy z pozwoleń na wspinaczkę każdego roku przekraczają 4 miliony dolarów.

Władze Nepalu zakazały samotnego wejścia na Mount Everest w zagranicznym turystom już w 2018 roku. W maju 2019 r. na najwyższy szczyt ziemi weszło 885 osób, w tym 644 od strony nepalskiej. Od 1953 roku, kiedy po raz pierwszy udało się zdobyć ten szczyt, zginęło na nim blisko 300 osób.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
nepalmount everesttrekking
Wybrane dla Ciebie