Tego się nie spodziewał. "Myślałem, że spróbuje zająć trochę Ukrainy"
- Myślałem, że Putin spróbuje zająć trochę Ukrainy - mówi wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans. Jednocześnie podkreśla, że należy dać Ukrainie to, czego potrzebuje, by pokonać rosyjskiego dyktatora. Uważa też, że proces akcesji Ukrainy do UE będzie trwać znacznie szybciej niż w przypadku poprzednich rozszerzeń.
- Zełenski jest najbardziej imponującym politykiem na świecie - mówi w wywiadzie dla dziennika "Het Laatste Nieuws" wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans. Holenderski polityk twierdzi także, iż Europa musi dać Ukrainie możliwość wejścia do Unii Europejskiej znacznie szybciej, niż odbywało się to w przypadku poprzednich rozszerzeń.
"Putin - nieśmiały człowieczek"
Timmermans, który mieszkał w latach 90. w Moskwie, przypomina, iż poznał Putina w 1991 r. i zapamiętał go jako "nieśmiałego człowieczka". Teraz portretuje go na łamach największego belgijskiego dziennika jako kogoś, który wierzy w "ideologiczne szaleństwo i własną propagandę".
Holenderski komisarz nie spodziewał się, że prezydent Rosji zdecyduje się na zaatakowanie wschodniego sąsiada Polski. - Myślałem, że spróbuje zająć trochę ziemi w Ukrainie, ale nie spodziewałem się, że zaplanuje pełną inwazję - twierdzi były szef holenderskiej dyplomacji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wielkie kule ognia pod Ługańskiem. Ukraińcy zapolowali na Rosjan
"Sankcje naprawdę bolą"
- Jestem przekonany, że jeśli damy Ukrainie środki, będzie ona w stanie w krótkim czasie wysłać sygnał Putinowi, że nie może on wygrać tej wojny. A jeśli Putin nie będzie chciał tego przyjąć do wiadomości, są inni ludzie w Rosji, którzy to zrobią - mówi Timmermans.
Jego zdaniem Rosja bardzo cierpi z powodu tej wojny. - Nadal udaje im się to ukryć, a nawet twierdzą, że nadal rozwijają się ekonomicznie, ale sankcje naprawdę bolą - zaznacza holenderski komisarz.
Szybszy proces akcesji do UE dla Ukrainy
W ocenie wiceprzewodniczącego KE proces akcesji Ukrainy do UE będzie trwać znacznie szybciej niż w przypadku poprzednich rozszerzeń. - Istnieje pilna potrzeba geopolityczna, ale pomimo tego konieczne jest spełnienie określonych warunków - dodaje Holender.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ