Świat"To historyczny moment" - nowa strategia NATO przyjęta

"To historyczny moment" - nowa strategia NATO przyjęta

W Lizbonie na szczycie NATO przywódcy przyjęli nową koncepcję strategiczną Sojuszu na najbliższe 10 lat - potwierdził szef gabinetu ministra spraw zagranicznych Piotr Paszkowski.
- To historyczny moment. Strategia potwierdza, że będziemy bronić jeden drugiego i to nigdy się nie zmieni - powiedział sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen po przyjęciu na szczycie w Lizbonie nowej koncepcji Sojuszu.

"To historyczny moment" - nowa strategia NATO przyjęta
Źródło zdjęć: © AFP | Lionel Bonaventure

- Nowa strategia Sojuszu Północnoatlantyckiego jest zgodna z polskimi oczekiwaniami - powiedział prezydent Bronisław Komorowski, który przebywa na szczycie NATO w Lizbonie. - Sojusz Północnoatlantycki, którego jesteśmy cząstką ma nową strategię. Ta strategia została przyjęta w pełnym konsensusie, jako rozwiązanie kompromisowe - powiedział w prezydent.

Jak podkreślił, w dokumencie "znalazło odbicie to, co jest istotą przygotowań obronnych", a - dodał - "jednym z elementów istotnych z punktu widzenia obronnych funkcji Sojuszu" są właśnie plany ewentualnościowe i ćwiczenia z nimi związane.

Zaznaczył, że "Polska miała plan ewentualnościowy, jako - dłuższy czas - jedyny kraj nowy z tej fali poszerzania Sojuszu w latach 90".

- Nowa strategia uwzględnia już dużo większą ilość planów ewentualnościowych. Co oznacza, że Sojusz potwierdza także i swoją główną funkcję, jaką jest działanie na rzecz przygotowania do ewentualnej obrony krajów członkowskich - powiedział prezydent. Dodał, że w porozumieniu zostały też zapisane kwestie związane z ćwiczeniami.

W przyjętej nowej koncepcji strategicznej NATO ogłasza, że zamierza rozwijać system obrony przeciwrakietowej i "będzie aktywnie dążyć do współpracy ws. obrony przeciwrakietowej z Rosją i innymi parterami".

"NATO zamierza rozwijać zdolności do obrony mieszkańców i terytoriów przeciwko atakom rakiet balistycznych. Stanowi to kluczowy element naszej wspólnej obrony, co przyczynia się do niepodzielnego bezpieczeństwa Sojuszu" - brzmi fragment koncepcji.

"Będziemy aktywnie poszukiwać współpracy ws. obrony przeciwrakietowej z Rosją i innymi partnerami euroatlantyckimi" - dodaje dokument.

- Wierzę, że to będzie jeden z najważniejszych szczytów NATO. Symboliczne, że odbywa się w Portugalii, bo państwo to zawsze było mostem ponad Atlantykiem - powiedział sekretarz generalny NATO Andres Fogh Rasmussen na spotkaniu z młodymi liderami.

Drugiego dnia szczytu, w 10 lat od rozpoczęcia amerykańskiej operacji w Afganistanie NATO przyjmie harmonogram stopniowego przekazywania od początku 2011 r. do końca 2014 odpowiedzialności za bezpieczeństwo kraju afgańskiemu wojsku i policji.

Ponadto w drugim dniu szczytu odbędzie się Rada NATO-Rosja z udziałem prezydenta Dmitrija Miedwiediewa. Zdaniem Rasmussena, będzie to "świeży start w relacjach NATO z Rosją". "Naszą wizją jest strategiczne partnerstwo między NATO a Rosją. Wzmocnione stosunki poprawią środowisko bezpieczeństwa w całej przestrzeni euroatlantyckiej. To szczególnie ważne dla wschodnich członków NATO" - powiedział sekretarz generalny.

W dwudniowym szczycie NATO udział wezmą przywódcy 60 krajów i organizacji. Wraz z dziennikarzami na terenie nowoczesnej dzielnicy oddalonej o 8 km od centrum Lizbony, gdzie w 1988 roku odbyła się światowa wystawa EXPO, przez dwa dni przebywać będzie ok. 5 tys. ludzi.

Nad bezpieczeństwem uczestników w całym mieście czuwa ok. 7 tys. funkcjonariuszy policji i sił bezpieczeństwa. Poza strefą bezpieczeństwa wokół miejsca obrad szczególną uwagą otaczają siedziby wielkich zachodnich firm, głównie amerykańskich, a także banki i ambasady.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)