Trwa ładowanie...
16-07-2015 17:17

To dlatego Rosjanie popierają Putina? "Jest dla nich jak car"

Monarchistyczne iluzje Rosjan znajdują ucieleśnienie w poparciu przez nich gospodarza Kremla- piszą "Wiedomosti". Jak dodaje gazeta, w posowieckim okresie ucieleśnieniem carskich zapędów był Borys Jelcyn, a obecnie Władimir Putin.

To dlatego Rosjanie popierają Putina? "Jest dla nich jak car"Źródło: AFP, fot: SERGEI KARPUKHIN
d2sxklq

Gazeta zwraca uwagę, że potomkowie niegdyś obalonych dynastii rzadko włączają się w państwach poradzieckich w życie społeczno-polityczne po kolejnej zmianie władzy i z nielicznymi wyjątkami nie odgrywają zauważalnej roli w kraju. Rzadko też - jak piszą "Wiedomosti" - udaje się im odzyskać swą własność, a wielkim książętom i ich krewnym trudno jest przywrócić sympatię byłych poddanych.

"Władze wielu krajów nauczyły się przekształcać nastroje monarchistyczne w poparcie dla aktualnych ojców narodu" - pisze dziennik.

Rosja, która w tych dniach obchodzi rocznicę tragicznego końca ostatniego cara Mikołaja II i jego rodziny, potwierdza tę prawidłowość - zaznacza dziennik. Wskazuje, że przywrócenia monarchii w Rosji życzy sobie od 10 proc. (ośrodek Lewady) do 15 proc. (ośrodek FOM) ankietowanych; to niemało, lecz dla większości monarchia pozostaje pięknym marzeniem.

d2sxklq

"Ci, którzy wierzą w dobrego cara w Rosji, popierają obecnego prezydenta i marzą o odbudowie wielkiego mocarstwa. Carskie (czy quasi-carskie) iluzje Rosjan znalazły w posowieckim okresie swoje ucieleśnienie w Borysie Jelcynie, następnie zaś we Władimirze Putinie" - zauważa dziennik.

"Potomkowie rosyjskiej dynastii szalenie rzadko pojawiają się w rosyjskiej przestrzeni publicznej, dystansują się od omawiania ważnych problemów politycznych" - piszą "Wiedomosti", które uważają takie postępowanie za błąd, gdyż - jak piszą - pozwala ono obecnej klasie rządzącej ignorować kwestię zwrotu majątku.

Choć powrót do ojczyzny rzadko bywa tryumfalny, to - jak pisze dziennik - "spadkobiercy Romanowów mogliby przypomnieć obecnej wyrachowanej i nieodpowiedzialnej władzy, że ma alternatywę".

17 lipca przypada rocznica śmierci cara Mikołaja II Romanowa i jego rodziny, zastrzelonych przez bolszewików krótko po północy 17 lipca 1918 roku w Jekaterynburgu, na Uralu. Oblane kwasem i poćwiartowane zwłoki ofiar wrzucono do nieczynnych szybów górniczych w podmiejskim lesie.

d2sxklq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2sxklq
Więcej tematów