Trwa ładowanie...

"To byłoby bez precedensu". Zaskakująca reakcja Karczewskiego na wniosek ws. Bodnara

- Moja ocena działań Adama Bodnara, jako Rzecznika Praw Obywatelskich, jest krytyczna, natomiast został on wybrany w sposób zgodny z demokratycznymi procedurami i uważam, że powinien dokończyć swoją kadencję - powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski. W jego ocenie odwołanie Bodnara byłoby "krokiem bez precedensu".

Share
"To byłoby bez precedensu". Zaskakująca reakcja Karczewskiego na wniosek ws. Bodnara
Źródło: PAP, fot: Grzegorz Celejewski
d3t930h

Wypowiedź Karczewskiego to reakcja na zapowiedź wniosku posłów Konfederacji o odwołanie Adama Bodnara z funkcji RPO. O podpisy chcą się zwrócić do posłów PiS i Kukiz'15.

- Osobiście jestem zwolennikiem, by kadencja Bodnara skończyła się w sposób naturalny. Nie było jeszcze przypadku, żeby Rzecznik Praw Obywatelskich został odwołany - powiedział marszałek Senatu w rozmowie z PAP. Jak zaznaczył, nie zna wniosku Konfederacji i musiałby przeanalizować sformułowane w nim zarzuty. Podkreślił, że "często diabeł tkwi w szczegółach", ale odwołanie Bodnara byłoby "krokiem bez precedensu".

- Żyjemy w państwie demokratycznym i w państwie prawa w związku z tym działania Rzecznika Praw Obywatelskich podlegają politycznym ocenom. Moja ocena działań pana Adama Bodnara, jako Rzecznika Praw Obywatelskich, jest krytyczna. Natomiast został on wybrany w sposób zgodny z demokratycznymi procedurami i uważam, że powinien dokończyć swoją kadencję - oznajmił Karczewski.

Zobacz także: "Nieformalne wspieranie PiS". PSL chce powołania komisji

Według marszałka, "widać, że Adam Bodnar w swoim postępowaniu kieruje się politycznymi sympatiami i jego działania są wybiórcze i nieobiektywne". - Wyraźnie też widać, że pracuje na swoją przyszłość - powiedział. Dodał, że "jeśli obecny RPO ma ambicje polityczne, to pokazuje, jakim będzie politykiem".

d3t930h

- Myślę, że Rzecznik powinien zmienić sposób postępowania i w każdym przypadku, który wymaga jego interwencji, nie kierować się optyką polityczną, którą obecnie wyraźnie prezentuje - podsumował Karczewski.

Co im się nie podoba?

Politycy Konfederacji (m.in. Robert Winnicki, Marek Jakubiak i Piotr Liroy-Marzec) krytykują Bodnara m.in. za interwencję w sprawie odmowy wydrukowania plakatu fundacji LGBT przez pracownika jednej z łódzkich drukarni.

W środę Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis Kodeksu wykroczeń przewidujący karanie za umyślną, bez uzasadnionej przyczyny, odmowę świadczenia usług, jest niekonstytucyjny.

Według Konfederacji Bodnar sprzeniewierzył się złożonemu ślubowaniu i "działa na rzecz jednej ideologii". Posłowie zarzucają też obecnemu RPO "zaangażowanie polityczne".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3t930h

Podziel się opinią

Share
d3t930h
d3t930h
Więcej tematów