RELACJA ZAKOŃCZONA

Waszyngton zdecydował. Ukraina długo na to czekała [NA ŻYWO]

Alarm w Ukrainie. Zełenski apeluje do Zachodu
Alarm w Ukrainie. Zełenski apeluje do Zachodu
Źródło zdjęć: © PAP
Maciej ZubelMateusz Czmiel

02.02.2023 | aktual.: 03.02.2023 22:26

Piątek to 345. dzień wojny. Administracja prezydenta Joe Bidena ogłosiła w piątek nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy wart łącznie ponad 2,1 mld dolarów. Po raz pierwszy znajdą się w nim "precyzyjne kierowane rakiety". Według wcześniejszych doniesień mediów, chodzi o pociski GLSDB, mające zasięg około 150 km. Broń ta pozwoli ukraińskiej armii trafiać w ważne cele wojskowe, które dotychczas były poza jej zasięgiem. Oprócz rakiet, w pakiecie znalazły się też m.in. dwa zestawy obrony powietrznej Hawk, drony Puma i cztery radary powietrzne. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Najważniejsze informacje
Relacja zakończona

Dyrektor Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) William Burns powiedział, że nie należy lekceważyć chińskich ambicji wobec Tajwanu. Przyznał, że Stany Zjednoczone zdobyły wiedzę o chińskich planach inwazji na autonomiczny Tajwan w 2027 r.

Stany Zjednoczone nałożyły w piątek sankcje na ośmiu członków zarządu Paravar Pars, irańskiego producenta dronów - poinformował amerykański resort finansów (skarbu). 


Firma została już wcześniej objęta sankcjami przez USA i UE za produkcję dronów dla sił powietrznych Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej.


- Irańskie podmioty nadal produkują drony dla irańskiego Korpusu Strażników i wojska. W szerszym ujęciu Iran dostarcza drony dla rosyjskich operacji bojowych, których celem jest ukraińska infrastruktura krytyczna - powiedział Brian Nelson, odpowiadający w ministerstwie finansów USA za sankcje.

Kremlowski propagandysta Władimir Sołowjow po raz kolejny przypomniał sobie o Polsce. Zabrał głos w sprawie naszego kraju w kontekście dostaw broni, jakie płyną w kierunku Ukrainy. Jego zdaniem sposobem na ich powstrzymanie jest użycie broni jądrowej przy granicy z Polską. Więcej w materiale WP.

Pilne

- Prezydent Joe Biden zamierza przyjechać do Polski (…), szczegóły będą przekazywane w odpowiednim czasie - powiedział przebywający w Waszyngtonie szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.

Turecka firma Havas, która serwisuje na lotniskach samoloty, poinformowała rosyjskie linie lotnicze, że nie będzie mogła obsługiwać ich maszyn wyprodukowanych w USA ze względu na amerykańskie restrykcje i kontrole związane z wojną w Ukrainie.

Skala programu rekrutacji skazańców do rosyjskiej paramilitarnej Grupy Wagnera prawdopodobnie znacznie się zmniejszyła w stosunku do jego szczytowego okresu między latem a jesienią 2022 roku - przekazało w piątek brytyjskie Ministerstwo Obrony.

Nic nie jest tak ważne dla Władimira Putina jak kolejne zwycięstwa. Przed rocznicą inwazji na Ukrainę ma wygłosić przemówienie o stanie państwa. Eksperci nie wykluczają, że może ogłosić wtedy także plan własnej reelekcji. Ma bowiem swój cel: kontynuację rządów w Rosji. 

- Po stronie Zachodu i Ukrainy powinna być duża determinacja, by Rosję z Ukrainy za wszelką cenę wyrzucić. To jedyny sposób, by Putin nie czuł się wygranym - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską prof. Agnieszka Legucka. 

W nowym amerykańskim pakiecie uzbrojenia dla Ukrainy po raz pierwszy znalazły się pociski Ground Launched Small Diameter Bomb (GLSDB). To nowy typ broni produkowany przez koncerny Boeing i SAAB, który podwoi zasięg rażenia ukraińskiego wojska na lądzie.

Nazwę pocisku można przełożyć jako "wystrzeliwaną z ziemi bombę o małej średnicy", co dobrze oddaje naturę systemu. Opracowany w 2015 r. przez koncerny Boeing i szwedzki SAAB to połączenie silnika rakietowego pocisku M26 - starej, standardowej, niekierowanej rakiety wystrzeliwanej z systemów HIMARS - z małą szybującą bombą lotniczą GBU-39 SDB. Oba komponenty są szeroko dostępne w zasobach amerykańskich sił, co sprawia, że pociski te są stosunkowo niedrogie - według agencji Reutera koszt jednej precyzyjnej, naprowadzanej satelitarnie i laserowo rakiety to 40 tys. dolarów

W 2022 roku w Estonii odnotowano 2 672 cyberataki, czyli 100 razy więcej, niż w 2007 roku, kiedy w stolicy kraju Tallinie doszło do zamieszek wywołanych przeniesieniem sowieckiego pomnika Brązowego Żołnierza - poinformował w piątek estoński Zarząd Systemów Informacyjnych.

- Naszym celem jest zduszenie rosyjskich przychodów do budżetu - powiedział w piątek Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś po uzgodnieniu przez kraje członkowskie Unii limitów cen na produkty ropopochodne z Rosji.

- Przekazanie czołgów Leopard przez sojuszników Ukrainy walczącej z rosyjską agresją jest niezbędne - powiedział w piątek minister spraw zagranicznych Hiszpanii Jose Manuel Albares w wywiadzie dla telewizji Canal Sur.

Francusko-włoski system obrony przeciwlotniczej SAMP/T zostanie przekazany Ukrainie wiosną tego roku - poinformowano w nocie ministerstwa obrony Włoch w piątek po rozmowie jego szefa Guido Crosetto z francuskim ministrem sił zbrojnych Sebastienem Lecornu. Podkreślili oni, że system ten umożliwi Ukrainie obronę przed atakami rosyjskich dronów, rakiet i samolotów.

MSZ Czech wyraziło w piątek zaskoczenie z powodu deklaracji Czeskiego Komitetu Olimpijskiego (CzOV) o możliwym starcie sportowców z Czech razem z Rosjanami, jeżeli ci zostaną dopuszczeni do udziału w Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku.

- Władimir Putin mógł po raz kolejny przecenić możliwości swojej armii - ocenia amerykański ośrodek ISW, odnosząc się do doniesień ukraińskiego wywiadu, według których Putin nakazał zajęcie całego obwodu donieckiego "do marca".

- Polska stała się jednym z najbardziej zaufanych sojuszników Wielkiej Brytanii, a jej działania wzmacniają też brytyjskie bezpieczeństwo - ocenił brytyjski wiceminister ds. bezpieczeństwa Tom Tugendhat po wizycie w Polsce.

Kraje UE porozumiały się w piątek w sprawie propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej ustalenia pułapów cenowych na rosyjskie produkty ropopochodne - poinformowała szwedzka prezydencja w Radzie UE.

Pułapy cenowe uzgodnione przez ambasadorów to 100 dolarów za baryłkę produktów naftowych premium, takich jak olej napędowy i 45 dolarów za baryłkę produktów przecenionych, takich jak olej opałowy. Mają one zacząć obowiązywać od 5 lutego.

Stała Rada Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) wezwała w piątek Rosję do zaprzestania nielegalnych deportacji obywateli Ukrainy, zwłaszcza dzieci oraz umożliwienia tym, którzy już zostali deportowani, bezpiecznego powrotu na Ukrainę - poinformowała agencja Ukrinform.

Według wcześniejszych doniesień mediów, chodzi o pociski GLSDB, mające zasięg około 150 km. Broń ta pozwoli ukraińskiej armii trafiać w ważne cele wojskowe, które dotychczas były poza jej zasięgiem.