Waszyngton zdecydował. Ukraina długo na to czekała [NA ŻYWO]
Piątek to 345. dzień wojny. Administracja prezydenta Joe Bidena ogłosiła w piątek nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy wart łącznie ponad 2,1 mld dolarów. Po raz pierwszy znajdą się w nim "precyzyjne kierowane rakiety". Według wcześniejszych doniesień mediów, chodzi o pociski GLSDB, mające zasięg około 150 km. Broń ta pozwoli ukraińskiej armii trafiać w ważne cele wojskowe, które dotychczas były poza jej zasięgiem. Oprócz rakiet, w pakiecie znalazły się też m.in. dwa zestawy obrony powietrznej Hawk, drony Puma i cztery radary powietrzne. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.
- Administracja prezydenta Joe Bidena ogłosiła w piątek nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy wart łącznie ponad 2,1 mld dolarów. Po raz pierwszy znajdą się w nim "precyzyjne kierowane rakiety". Według wcześniejszych doniesień mediów, chodzi o pociski GLSDB, mające zasięg około 150 km.
- Władze w Berlinie wyraziły zgodę na dostawę Kijowowi czołgów Leopard 1 z zapasów przemysłu zbrojeniowego. Niemieckie firmy Rheinmetall i Flensburger Fahrzeugbau Gesellschaf zaoferowały, że wyremontują maszyny, by przekazać je Ukrainie. Kwestią problematyczną jest jednak brak amunicji. Wcześniej Berlin zgodził się na reeksport nowocześniejszych Leopardów 2.
- W ciągu 11 miesięcy wojny na pełną skalę Rosja straciła w Ukrainie około 200 tys. żołnierzy - donosi The New York Times. "Putin jest gotowy na setki tysięcy ofiar w Ukrainie" - twierdzi dziennik, powołując się na rosyjskich analityków.
- - Polska przystąpiła już do szkolenia ukraińskich żołnierzy z obsługi czołgów Leopard - przekazał podczas wizyty w Kijowie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Dziękujemy, że dziś byliście z nami. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo z kolejnego dnia wojny w Ukrainie.
Dyrektor Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) William Burns powiedział, że nie należy lekceważyć chińskich ambicji wobec Tajwanu. Przyznał, że Stany Zjednoczone zdobyły wiedzę o chińskich planach inwazji na autonomiczny Tajwan w 2027 r.
Stany Zjednoczone nałożyły w piątek sankcje na ośmiu członków zarządu Paravar Pars, irańskiego producenta dronów - poinformował amerykański resort finansów (skarbu).
Firma została już wcześniej objęta sankcjami przez USA i UE za produkcję dronów dla sił powietrznych Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej.
- Irańskie podmioty nadal produkują drony dla irańskiego Korpusu Strażników i wojska. W szerszym ujęciu Iran dostarcza drony dla rosyjskich operacji bojowych, których celem jest ukraińska infrastruktura krytyczna - powiedział Brian Nelson, odpowiadający w ministerstwie finansów USA za sankcje.
Kremlowski propagandysta Władimir Sołowjow po raz kolejny przypomniał sobie o Polsce. Zabrał głos w sprawie naszego kraju w kontekście dostaw broni, jakie płyną w kierunku Ukrainy. Jego zdaniem sposobem na ich powstrzymanie jest użycie broni jądrowej przy granicy z Polską. Więcej w materiale WP.
- Prezydent Joe Biden zamierza przyjechać do Polski (…), szczegóły będą przekazywane w odpowiednim czasie - powiedział przebywający w Waszyngtonie szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.
Turecka firma Havas, która serwisuje na lotniskach samoloty, poinformowała rosyjskie linie lotnicze, że nie będzie mogła obsługiwać ich maszyn wyprodukowanych w USA ze względu na amerykańskie restrykcje i kontrole związane z wojną w Ukrainie.
Skala programu rekrutacji skazańców do rosyjskiej paramilitarnej Grupy Wagnera prawdopodobnie znacznie się zmniejszyła w stosunku do jego szczytowego okresu między latem a jesienią 2022 roku - przekazało w piątek brytyjskie Ministerstwo Obrony.
Nic nie jest tak ważne dla Władimira Putina jak kolejne zwycięstwa. Przed rocznicą inwazji na Ukrainę ma wygłosić przemówienie o stanie państwa. Eksperci nie wykluczają, że może ogłosić wtedy także plan własnej reelekcji. Ma bowiem swój cel: kontynuację rządów w Rosji.
- Po stronie Zachodu i Ukrainy powinna być duża determinacja, by Rosję z Ukrainy za wszelką cenę wyrzucić. To jedyny sposób, by Putin nie czuł się wygranym - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską prof. Agnieszka Legucka.
W nowym amerykańskim pakiecie uzbrojenia dla Ukrainy po raz pierwszy znalazły się pociski Ground Launched Small Diameter Bomb (GLSDB). To nowy typ broni produkowany przez koncerny Boeing i SAAB, który podwoi zasięg rażenia ukraińskiego wojska na lądzie.
Nazwę pocisku można przełożyć jako "wystrzeliwaną z ziemi bombę o małej średnicy", co dobrze oddaje naturę systemu. Opracowany w 2015 r. przez koncerny Boeing i szwedzki SAAB to połączenie silnika rakietowego pocisku M26 - starej, standardowej, niekierowanej rakiety wystrzeliwanej z systemów HIMARS - z małą szybującą bombą lotniczą GBU-39 SDB. Oba komponenty są szeroko dostępne w zasobach amerykańskich sił, co sprawia, że pociski te są stosunkowo niedrogie - według agencji Reutera koszt jednej precyzyjnej, naprowadzanej satelitarnie i laserowo rakiety to 40 tys. dolarów
W 2022 roku w Estonii odnotowano 2 672 cyberataki, czyli 100 razy więcej, niż w 2007 roku, kiedy w stolicy kraju Tallinie doszło do zamieszek wywołanych przeniesieniem sowieckiego pomnika Brązowego Żołnierza - poinformował w piątek estoński Zarząd Systemów Informacyjnych.
- Naszym celem jest zduszenie rosyjskich przychodów do budżetu - powiedział w piątek Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś po uzgodnieniu przez kraje członkowskie Unii limitów cen na produkty ropopochodne z Rosji.
- Przekazanie czołgów Leopard przez sojuszników Ukrainy walczącej z rosyjską agresją jest niezbędne - powiedział w piątek minister spraw zagranicznych Hiszpanii Jose Manuel Albares w wywiadzie dla telewizji Canal Sur.
Francusko-włoski system obrony przeciwlotniczej SAMP/T zostanie przekazany Ukrainie wiosną tego roku - poinformowano w nocie ministerstwa obrony Włoch w piątek po rozmowie jego szefa Guido Crosetto z francuskim ministrem sił zbrojnych Sebastienem Lecornu. Podkreślili oni, że system ten umożliwi Ukrainie obronę przed atakami rosyjskich dronów, rakiet i samolotów.
MSZ Czech wyraziło w piątek zaskoczenie z powodu deklaracji Czeskiego Komitetu Olimpijskiego (CzOV) o możliwym starcie sportowców z Czech razem z Rosjanami, jeżeli ci zostaną dopuszczeni do udziału w Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku.
- Władimir Putin mógł po raz kolejny przecenić możliwości swojej armii - ocenia amerykański ośrodek ISW, odnosząc się do doniesień ukraińskiego wywiadu, według których Putin nakazał zajęcie całego obwodu donieckiego "do marca".
- Polska stała się jednym z najbardziej zaufanych sojuszników Wielkiej Brytanii, a jej działania wzmacniają też brytyjskie bezpieczeństwo - ocenił brytyjski wiceminister ds. bezpieczeństwa Tom Tugendhat po wizycie w Polsce.
Kraje UE porozumiały się w piątek w sprawie propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej ustalenia pułapów cenowych na rosyjskie produkty ropopochodne - poinformowała szwedzka prezydencja w Radzie UE.
Pułapy cenowe uzgodnione przez ambasadorów to 100 dolarów za baryłkę produktów naftowych premium, takich jak olej napędowy i 45 dolarów za baryłkę produktów przecenionych, takich jak olej opałowy. Mają one zacząć obowiązywać od 5 lutego.
Stała Rada Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) wezwała w piątek Rosję do zaprzestania nielegalnych deportacji obywateli Ukrainy, zwłaszcza dzieci oraz umożliwienia tym, którzy już zostali deportowani, bezpiecznego powrotu na Ukrainę - poinformowała agencja Ukrinform.
Według wcześniejszych doniesień mediów, chodzi o pociski GLSDB, mające zasięg około 150 km. Broń ta pozwoli ukraińskiej armii trafiać w ważne cele wojskowe, które dotychczas były poza jej zasięgiem.