Trwa ładowanie...
dncuslc

To Al-Kaida chciała zabić polskiego ambasadora

Ambasadora Polski w Iraku gen. Edwarda Pietrzyka chciała zabić Al-Kaida - ujawnił jeden z irackich ministrów podczas spotkania z szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego Władysławem Stasiakiem.

Share
dncuslc

Jak poinformowały "Fakty" TVN, podczas irackiego śledztwa ustalono, że zlecenie schwytania, a nawet zabicia Pietrzyka wydała Al-Kaida, choć nie zidentyfikowano jeszcze sprawców zamachu.

Ambasador nie chciał komentować tych informacji.

Do zamachu na konwój, w którym jechał Pietrzyk, doszło 3 października w bagdadzkiej dzielnicy Karrada, na skrzyżowaniu niewielkiej uliczki prowadzącej do rezydencji ambasadora. W wyniku odniesionych obrażeń w zamachu zmarł funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu Bartosz Orzechowski. Podczas ataku rannych zostało też kilku innych funkcjonariuszy BOR.

dncuslc

Tuż po zamachu ambasador trafił do amerykańskiej bazy wojskowej w niemieckim Ramstein, skąd 5 października został przewieziony do Zachodniopomorskiego Centrum Leczenia Ciężkich Oparzeń w Gryficach. Był w bardzo ciężkim stanie. Miał oparzenia dróg oddechowych i 25% powierzchni ciała. Przez jakiś czas był zaintubowany. Lekarze zdecydowali o wprowadzeniu go w tzw. śpiączkę farmakologiczną.

9 listopada Pietrzyk opuścił szpital w Gryficach, gdzie przez blisko pięć tygodni był leczony. Jak zapewniali lekarze, generał opuszczał placówkę w dobrym stanie. Jeszcze tego samego dnia udał się do Warszawy.

Już na konferencji prasowej w dniu opuszczenia szpitala Pietrzyk zadeklarował, że zamierza wrócić do Iraku. Niedługo będę gotowy, żeby jechać i tę misję kontynuować - zapowiadał wówczas.

dncuslc

Podziel się opinią

Share
dncuslc
dncuslc
Więcej tematów