TNS: większość Polaków za neutralnością wobec Syrii
Ponad trzy piąte respondentów TNS Polska uważa, że Polska powinna zachować całkowitą neutralność wobec sytuacji w Syrii i ewentualnej interwencji USA w tym kraju. Trzy czwarte badanych sprzeciwia się wysyłaniu do Syrii polskich żołnierzy.
14.10.2013 | aktual.: 14.10.2013 15:16
Na pytanie, co powinna zrobić Polska w razie amerykańskiej interwencji w Syrii ponad trzy piąte (62 proc.) odpowiedziało, że całkowitą neutralność. Ponad jedna czwarta - 28 proc. - była przeciwna takiemu stanowisku.
Zdaniem 39 proc. ankietowanych Polska powinna pośrednio zaangażować się w konflikt, np. pozwalając amerykańskim samolotom przelatywać nad Polską; co trzeci (33 proc.) uważa, że Polska powinna udzielić poparcia politycznego, a 31 proc., że powinna w takiej sytuacji wysłać np. lekarzy.
29 proc. respondentów uważa, że w przypadku interwencji Polska powinna umożliwić Amerykanom korzystanie z baz w Polsce. Niespełna jedna piąta (18 proc.) popiera pomysł wysłania polskich żołnierzy, np. komandosów, do walki. Zdaniem trzech czwartych Polska nie powinna wysyłać do Syrii żadnych żołnierzy.
Na pytanie o kraje, w których obecnie toczą się konflikty zbrojne bądź trwają wojny domowe, uczestnicy sondażu najczęściej wymieniali Syrię - 60 proc. Ponad trzykrotnie rzadziej wskazywano na Egipt (18 proc.) i Afganistan (16 proc.). 8 proc. wskazało na Irak, a jeden na pięćdziesięciu pytanych wymienił Iran. Jedna osoba na sto ankietowanych wymieniała: Izrael, Palestynę, Libię, Grecję, Somalię i Sudan.
Te wyniki "odzwierciedlają to, na ile konkretne konflikty obecne są w mediach oraz to, na ile są to tematy aktualne" - konstatuje TNS Polska.
Badanie zostało przeprowadzone w dniach 6-11 września na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.