Trwa ładowanie...
d22j75t

TNS Polska: więcej osób dobrze ocenia sytuację w Polsce

W porównaniu z sierpniem br. wzrosła liczba Polaków, którzy dobrze oceniają sytuację w Polsce - wynika z badań TNS Polska przeprowadzonych na początku września. Nadal większość uważa jednak, że sprawy idą w złym kierunku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
TNS Polska: więcej osób dobrze ocenia sytuację w Polsce
(WP.PL, Fot: Andrzej Hulimka)
d22j75t

61 proc. respondentów uważa, że sprawy w Polsce idą w złym kierunku. Niemal co czwarty Polak (24 proc.) jest odmiennego zdania. W porównaniu z sierpniem liczba ocen pozytywnych wzrosła o 5 pkt proc., z kolei liczba negatywnych - o 2 pkt proc.

W grupie optymistów przeważają zwolennicy PO - 68 proc. i SLD - 36 proc., a także ludzie bardzo młodzi - w wieku od 15 do 19 lat, oraz osoby z licencjatem, wykształceniem wyższym i mieszkający w dużych miastach (powyżej 500 tys. mieszkańców). Najwięcej pesymistów jest wśród osób w wieku średnim: 40-49 lat i osób starszych - powyżej 60 lat (odpowiednio: 69 proc. i 64 proc.). Takie poglądy mają też częściej osoby z wykształceniem zawodowym, mieszkańcy wsi oraz wyborcy PiS wraz z Polską Razem (70 proc.) oraz Kongresu Nowej Prawicy (67 proc.).

Ciekawostką jest, że tylko 17 proc. zwolenników PSL uważało, że sprawy w Polsce idą w dobrym kierunku. W grupie wyborców partii to zwolennicy PSL byli najmniej zdecydowani w osądzie, jak potoczy się sytuacja kraju.

d22j75t

Podczas badania pytano ankietowanych o ocenę stanu polskiej gospodarki. Ponad połowa badanych - 56 proc. uważa, że jest ona w stanie kryzysu; przy czym 41 proc. mówi o lekkim kryzysie, a 15 proc. o głębokim. 37 proc. badanych (o 8 proc. więcej niż w sierpniu) uważa, że polska gospodarka się rozwija; 34 proc. - że jest to powolny rozwój, a 3 proc., że dynamiczny.

Najwięcej optymistów jest wśród osób w wieku 30-39 lat (43 proc.), z licencjatem lub wykształceniem wyższym oraz mieszkańców najmniejszych i największych miast. Przeważają też wśród nich wyborcy PO - 76 proc., Twojego Ruchu - 61 proc., SLD i PSL.

Zdaniem 46 proc. respondentów w ciągu najbliższych trzech lat materialne warunki życia w Polsce będą mniej więcej takie same jak obecnie; 6 proc. nie ma jednoznacznego zdania w tej kwestii. Zdaniem 48 proc. ankietowanych zmiany nastąpią - przy czym 22 proc. jest optymistami i uważa, że będzie lepiej; 26 proc., że będzie gorzej. W stosunku do badania sierpniowego wzrósł zarówno odsetek pozytywnych jak i neutralnych opinii - odpowiednio o 4 i 3 pkt proc. Odsetek negatywnych prognoz spadł o 5 pkt proc.

Zdecydowana większość (66 proc.) ankietowanych uważa, że znalezienie pracy w Polsce jest trudne, bądź w ogóle niemożliwe. 31 proc. jest odmiennego zdania. Mimo to, jedynie dwóch na stu badanych Polaków (2 proc.) uważa, że można bez większych kłopotów znaleźć dobrą pracę, a 29 proc. jest zdania, że pracę można znaleźć, ale niekoniecznie taką, jaką by się chciało. W tym przypadku liczba pozytywnych ocen wzrosła w porównaniu z sierpniem o 5 pkt proc.

d22j75t

Najwięcej optymistów w tym zakresie - jak wynika z badania - jest wśród osób w wieku 20-29 lat, z licencjatem lub wykształceniem wyższym i mieszkańców największych miast - 43 proc. Przeważają wśród nich też wyborcy PO i Twojego Ruchu (62 proc. i 50 proc.).

Sondaż został przeprowadzony pomiędzy 5 a 10 września br. na reprezentatywnej grupie 1000 mieszkańców Polski. Badanie odbywało się już po wyborze dotychczasowego premiera Donalda Tuska na szefa Rady Europy.

d22j75t

Podziel się opinią

Share
d22j75t
d22j75t
Więcej tematów