TNS Polska: 74 proc. ankietowanych źle o rządzie, a 70 proc. - o premierze
74 proc. badanych w grudniu przez TNS Polska źle ocenia pracę rządu, dobrze - 20 proc. 70 proc. ma złe zdanie o pracy premiera Donalda Tuska, zaś chwali go 22 proc. Prezydenta Bronisława Komorowskiego pozytywnie ocenia 48 proc. respondentów. Negatywnie - 41 proc.
20.12.2013 | aktual.: 20.12.2013 15:31
Prawie trzy czwarte ankietowanych (74 proc.) nie jest zadowolonych z pracy rządu, w tym zdecydowanie źle na temat pracy Rady Ministrów mówi 25 proc. badanych. Dobrze ocenia gabinet Donalda Tuska 20 proc. respondentów, przy czym zdecydowanie pozytywnie o rządzie wypowiada się jedynie 1 proc. 6 proc. nie wyraziło opinii w kwestii oceny pracy rządu.
Jak zauważa TNS Polska, w porównaniu z poprzednim miesiącem ocena rządu nie uległa zmianie. W grudniu odsetek pozytywnych ocen wzrósł nieznacznie (o 1 pkt. proc.), a odsetek negatywnych wynosi tyle samo, co w listopadzie.
TNS Polska zwraca uwagę, że także ocena pracy premiera - w porównaniu z listopadem - nie zmieniła się znacząco. Odsetek ocen pozytywnych spadł o 2 pkt proc., o tyle samo wzrósł natomiast odsetek ocen negatywnych.
W grudniu na pytanie: "Czy Donald Tusk dobrze wypełnia obowiązki premiera" 70 proc. ankietowanych zaprzeczyło, w tym 27 proc. - zdecydowanie. Zadowolonych z pracy premiera było natomiast 22 proc., z czego 2 proc. wyraziło swoje zdecydowane zadowolenie. 8 proc. nie ma opinii w tej sprawie.
Jeśli chodzi o ocenę pracy prezydenta, pozytywnie wypowiedziało się o niej w grudniu 48 proc. ankietowanych, z czego 8 proc. zdecydowanie pozytywnie. Z kolei 41 proc. uważa, że prezydent źle wypełnia swoje obowiązki, z czego 13 proc. ocenia pracę Komorowskiego zdecydowanie negatywnie. 11 proc. nie ma zdania na ten temat.
TNS Polska zwraca uwagę, że w porównaniu z wynikami z listopada, w grudniu ocena prezydenta pogorszyła się - odsetek ocen pozytywnych spadł o 6 punktów proc., natomiast odsetek ocen negatywnych wzrósł o 7 punktów proc.
Badanie przeprowadzono w dniach 6-11 grudnia na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.