Trwa ładowanie...
d1ich8y

Tłusty czwartek 2020. Pączki znów pójdą w ruch. Niebawem Środa Popielcowa

20 lutego będziemy obchodzić tłusty czwartek 2020. Tego dnia, zgodnie z tradycją, w ruch pójdą pączki i inne słodkie smakołyki. Wiele osób w tłusty czwartek absolutnie nie zwraca uwagi na kalorie i zajada się rozmaitymi pysznościami.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tłusty czwartek 2020. Pączki i faworki na polskich stołach to element tradycji
Tłusty czwartek 2020. Pączki i faworki na polskich stołach to element tradycji (iStock.com)
d1ich8y

Tłusty czwartek 2020. Jaka jest historia tego dnia?

Geneza tłustego czwartku sięga pogaństwa. Kiedyś był to dzień, podczas którego świętowano koniec zimy i początek wiosny. Oczywiście ucztowanie było oparte na jedzeniu tłustych potraw – szczególnie mięsa. Zabawie towarzyszyło wino w dużych ilościach.

Jak dobra zabawa, to i smakowite zagryzki. Stanowiły je pączki, wówczas przygotowywane z ciasta chlebowego i nadziewane słoniną. Nie miały zatem zbyt wiele wspólnego z aktualną wersją tych słodkich przysmaków.

d1ich8y

W Polsce zwyczaj jedzenia pączków w słodkiej wersji pojawił się dopiero około XVI wieku. Wtenczas podawano je z nadzieniem, w którym można było znaleźć mały orzeszek czy migdał. Osoba, która natrafiła na pączek z takim elementem, miała cieszyć się powodzeniem.

Ostatki 2020. Kiedy się zaczynają?

Tłusty czwartek to szczególny dzień dla łakomczuchów, ale i wszystkich miłośników imprez. Rozpoczyna on ostatnie dni karnawału, zwane ostatkami. W okresie od tłustego czwartku do wtorku poprzedzającego Środę Popielcową urządzane są huczne bale i zabawy.

Środa Popielcowa rozpoczyna okres ciszy i skupienia. W tym dniu rusza Wielki Post, podczas którego chrześcijanie przygotowują się do najważniejszych świąt. Okres pokuty ma wywołać wśród wiernych wiele refleksji i sprawić, że ich serca będą w pełni gotowe na przeżycie Świąt Wielkanocnych.

d1ich8y

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Jak wybrać najlepsze pączki na tłusty czwartek 2020?

d1ich8y

Podziel się opinią

Share
d1ich8y
d1ich8y
Więcej tematów