Trwa ładowanie...
db9bval
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Tłumy zwiedzających podczas Nocy Muzeów

W całej Polsce zorganizowano Noc Muzeów. Do późnych godzin nocnych można było oglądać wystawy w muzeach, galeriach i pracowniach artystycznych. Zwiedzanie było darmowe lub za symboliczną opłatą. Akcja jest częścią Europejskiej Nocy Muzeów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tłumy zwiedzających podczas Nocy Muzeów
(PAP, Fot: Jacek Bednarczyk)
db9bval

Atrakcji było wiele

Nawet do półtorej godziny czekali chętni na wejście do stołecznego Muzeum Narodowego. Podobnie było w Muzeum Powstania i innych placówkach kulturalnych, które otworzyły swe podwoje w ramach Nocy Muzeów w Warszawie.

Atrakcji było bardzo wiele. W Muzeum Drukarstwa Warszawskiego można było nie tylko obejrzeć przybory i materiały potrzebne do ręcznego wykonania książki, ale samemu wydrukować okolicznościowy druk pamiątkowy na historycznej prasie drukarskiej. Zwłaszcza najmłodsi chcieli choć na chwilę wcielić się w odpowiedzialną rolę drukarza. Miłośnicy archiwaliów zaś mogli podziwiać doskonale zachowaną tytułową stronę z "Tygodnika Ilustrowanego" z roku 1863, nota bene w większości zapełnioną ówczesnymi artykułami reklamowymi.

db9bval

Pokaz mody i Konstytucja 3 Maja w Łodzi

W Łodzi podczas Nocy Muzeów można było poznać kulturę Japonii, zobaczyć przebranych w stroje z różnych epok wielbiciele historii i militariów oraz pokaz mody studentów ASP. W Muzeum Historii Miasta Łodzi można oglądać Oryginał Konstytucji 3 Maja, a w Archeologiczno-Etnograficznym - wystawę z Misiem Uszatkiem.

W Trójmieście Muzeum Narodowe otworzyło pięć swoich oddziałów. Można także odwiedzić Muzeum Etnograficzne, Archeologiczne i Bursztynu oraz zwiedzić Żaglowiec "Dar Pomorza". Nad gośćmi czuwał, zaproszony specjalnie na tę noc, Belfegor - upiór Luwru.

Warszawiacy rozwiązywali zagadkę kryminalną

Podróżujących po stolicy mógł wprawić w osłupienie widok długiej kolejki wijącej się przed jedną w budek telefonicznych w centrum miasta. To uczestnicy gry miejskiej zorganizowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego na motywach detektywistycznej powieści Joanny Chmielewskiej "Klin", czekali na wskazówki mające im pomóc w rozwiązaniu zagadki kryminalnej.

db9bval

Istniejące od niedawna stołeczne Muzeum Nurkowania oferowało natomiast zwiedzającym możliwość obejrzenia XIX i XX-wiecznego sprzętu do nurkowania m.in. najstarszego polskiego skafandra nurkowego.

Zabytkowe tramwaje dla zwiedzających

Przejazd pomiędzy placówkami kulturalnymi zapewniały zabytkowe autobusy tzw. "ogórki", kursujące na 8 trasach oraz zabytkowy tramwaj "M" z 1939 roku. Tramwaje Warszawskie zorganizowały całą wystawę zabytkowych pojazdów szynowych, na której można było m.in. zobaczyć najstarszy warszawski tramwaj powstały w roku 1907, jeszcze przed elektryfikacją miasta. Jak mówił Marcin Kozoń z Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej, prezentowane pojazdy są wciąż sprawne i niekiedy jeżdżą jeszcze na trasach turystycznych. Państwowe Muzeum Archeologiczne oprócz ekspozycji stałej, zaprezentowało wystawę o polskiej chirurgii wojennej z lat 1807-1830. Można na niej było zobaczyć przepisy na "ziółka gojące rany", rysunek modelu ambulansu z tego okresu oraz rozkład zajęć studentów w Szpitalu Generalnym w Ujazdowie. Zwiedzający ekspozycję obecni studenci medycyny ze śmiechem stwierdzali, że tematyka zajęć aż tak bardzo się od tamtego czasu nie zmieniła.

Nocną, rozjaśnioną światłami panoramę miasta, można było podziwiać z dachu dawnego gmachu PAST-y. Z tarasu widokowego znajdującego się na 11. piętrze szczególnie zaskakiwał niezwykły, jak na tę porę, ruch na ulicach miasta. Mieszkańcy, mimo późnej godziny, gromadnie wylegli z domów i częstokroć odbywali niespieszne wieczorne spacery, zmierzając z jednego muzeum do drugiego. Nawet z wysoka widać było, że sprawia im to prawdziwą przyjemność.

Noc Muzeów odbyła się w Warszawie po raz czwarty; po raz drugi jako element międzynarodowej akcji - Europejskiej Nocy Muzeów. W ubiegłorocznej Nocy Muzeum w Warszawie uczestniczyło ponad 100 tys. osób.

db9bval

Podziel się opinią

Share

db9bval

db9bval
Więcej tematów