Trwa ładowanie...
d3s2hy4
12-01-2012 20:45

Tłumaczyła się ze "zboczeńca" za 505 tysięcy zł

Przez ponad godzinę dyrektor biura promocji miasta Katarzyna Ratajczyk mówiła w czwartek na sesji Rady Warszawy o pracy kierowanej przez nią jednostki. Biuro krytykowane było w ostatnim czasie m.in. za kontrowersyjny spot telewizyjny mający promować stolicę.

d3s2hy4

Ratajczyk tłumaczyła, że projekty promocyjne nie są przygotowywane tylko w podległym jej biurze, ale też m.in. w biurze kultury i w poszczególnych dzielnicach, zaś jej biuro zajmuje się tylko "komunikacją miasta na temat siebie samego, rozumianego jako całość".

Wśród ostatnich projektów promocyjnych wymieniła przede wszystkim te związane z rokiem Marii Skłodowskiej-Curie, polską prezydencją w Radzie UE i Euro 2012. - Te projekty mają pokazać Warszawę taką, jaka jest dziś, a która jest mało znana - nowoczesną, dynamiczną, intrygującą, z ciekawą historią - przekonywała.

W ostatnim czasie głośno było głównie o jednym ze spotów zrealizowanych na zlecenie biura promocji, który ma promować miasto przed Euro 2012. Spot kosztował ponad 505 tys. zł.

Fabuła klipu jest prosta - za kobietą uprawiającą jogging podąża obcokrajowiec. "Swobodny, poranny bieg wkrótce przeradza się w wyścig z elementami parkour - widowiskowego poruszania się w przestrzeni miasta" - czytamy na kanale urzędu miasta m.st. Warszawy w serwisie YouTube. W klipie pojawiają się m.in. takie miejsca jak: pl. Trzech Krzyży, Starówka, Centrum Nauki Kopernik, Pałac Kultury, Zamek Królewski, Stadion Narodowy, Łazienki Królewskie, pomnik Kopernika i ul. Nowy Świat. Zobaczymy w nim również biurowce - Metropolitan i Focus, a także hotele - Intercontinental i Hotel le Regina.

d3s2hy4

Powszechnie spot krytykowali m.in. internauci, którzy nadali mu tytuł "zboczeniec goni blondynkę".

Odnosząc się do tej sprawy Ratajczyk podkreśliła, że spot był skierowany do osób spoza miasta i miał pokazać atrakcyjne miejsca w stolicy. Zwróciła przy tym uwagę, że np. jeden ze spotów zrealizowanych przez Poznań kosztował dwukrotnie więcej.

Zarówno wystąpienie Ratajczyk, jak i działania kierowanego przez nią biura krytykowali radni. - Z tego chaosu, który bił z mównicy, nie wiemy nic, a właściwie wiemy, że jest gorzej niż można było się spodziewać - mówił Andrzej Golimont z SLD. Prezydent miasta Hannie Gronkiewicz-Waltz, której bezpośrednio podlega biuro kierowane przez Ratajczyk, gratulował "cierpliwości i wielkiego serca". Samo biuro określił mianem "biura kompromitacji miasta", a o Ratajczyk powiedział, że "prezentuje typ urzędnika zakochanego w sobie z wzajemnością".

Golimont zwrócił uwagę na wysokie koszty działalności biura. - Obecność miasta na Facebooku, Naszej Klasie i Twitterze kosztuje miasto 25 tys. zł miesięcznie - mówił.

d3s2hy4

Z kolei przewodniczący klubu PiS Maciej Wąsik zarzucił Ratajczyk, że jej biuro źle wykorzystuje do promocji miasta internet. Jak mówił, ostatni wpis na stronie miasta dotyczący prezydencji Polski w Radzie UE pochodzi z 6 września ub.r. Wytknął też m.in., że kibice, którzy przyjadą do Warszawy na Euro 2012, zachęcani są na stronie miasta do korzystania z bazy noclegowej w województwach łódzkim i lubelskim. Do tego zarzutu ustosunkował się dyrektor sekretariatu ds. Euro 2012 Andrzej Cudak. Podkreślił, że z doświadczeń innych miast - organizatorów mistrzostw - wynika, że kibice chętnie korzystają z bazy noclegowej w odległości do dwóch godzin jazdy samochodem.

Radni zarzucili też Ratajczyk m.in. to, że w jednym z projektów biura Fryderyk Chopin został przedstawiony z afrykańską wuwuzelą. Odpowiadając Ratajczyk podkreśliła, że ten instrument nie kojarzy się z Afryką, bo wykorzystywali go m.in. kibice Adama Małysza.

Trzygodzinnej dyskusji na sesji rady miasta towarzyszyła zorganizowana przed salą posiedzeń wystawa nagród, które biuro promocji miasta zdobyło w czasie, od kiedy kieruje nim Ratajczyk. Były wśród nich m.in. najważniejsze w branży reklamowej - Epica i Effie.

d3s2hy4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3s2hy4
Więcej tematów