ŚwiatTłumacz przez Internet i telefon

Tłumacz przez Internet i telefon

System elektronicznego natychmiastowego tłumaczenia na język obcy ludzkich słów, zdań wraz z idiomami opracowali bułgarscy lingwiści i inżynierowie pod kierunkiem Koiczo Mitewa z Russe, na północy kraju – pisze **Rzeczpospolita**. Tłumaczenie jest możliwe przez Internet i telefon.

16.10.2002 07:18

Jak podają konstruktorzy, system opiera się o odpowiedni algorytm i kodowanie numeryczne, umożliwia tłumaczenie całych myśli sformułowanych w zdaniach (algorytm jest wzorem, schematem, programem mechanicznego rozwiązywania danego typowego zadania matematycznego).

Słowa w każdym języku są kodowane przez komputer, który klasyfikuje je w kilku kategoriach: czasowniki, rzeczowniki, przedrostki, przymiotniki, itd. Takie zróżnicowanie pozwala następnie komputerowi dokonywać analizy syntaktycznej czyli składniowej zdania, aby sformułować w innym języku, zgodnie z innymi zasadami gramatyki, wyrażoną myśl. Żeby to zrobić, komputer określa najpierw słowo będące czasownikiem, następnie podmiot i inne części zdania.

Jak twierdzi Koiczo Mitew system pozwala na swobodne komunikowanie się przez Internet i przez telefon, daje on każdemu możliwość korzystania z Internetu po wejściu w dowolny portal, niezależnie od języka. System oparty jest na założeniu, że wszystkie języki i dialekty są "równe". Pozwala on na zachowanie całego bogactwa lingwistycznego ludzkości.

System został opatentowany Bułgarskim Biurze Patentowym 4 października.

Teraz wynalazca poszukuje wsparcia finansowego aby stworzyć wielojęzykowy prototyp urządzenia translatorskiego. Prototyp władałby trzema lub czterema językami, jego koszt wyniósłby od 250 do 280 000 euro. Aby zastosować tę metodę do wszystkich języków europejskich, zdaniem wynalazcy, potrzeba około 200 milionów euro.

55-letni Koiczo Mitew ma już na swoim koncie liczne wynalazki i innowacje. Elektroniczny system translatorski opracowuje korzystając z pomocy inżyniera i informatyka Angeła Smirakowa z uniwersytetu w Russe.

Według tego badacza metoda Mitewa całkowicie zmieni nasze myślenie o porozumiewaniu się. Nowy system zostanie przedstawiony społeczności badaczy na przełomie października i listopada podczas dorocznej sprawozdawczej sesji naukowej uniwersytetu w Russe. (an)

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)