TK: ograniczenie roszczeń właściciela lokalu niezgodne z konstytucją
Nie ma uzasadnienia dla ograniczania
roszczeń właściciela lokalu od gminy, która nie zapewniła lokali
socjalnych dla osób eksmitowanych - orzekł Trybunał
Konstytucyjny. Uznał, że regulujące to przepisy są na tyle
nieprecyzyjne, że niemożliwe jest ich stosowanie.
Trybunał badał konstytucyjność przepisu ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2005 roku. Rozpoznał skargę konstytucyjną Jana J., Wiesława T. i Romany L.-K. Skarżący kupili budynek mieszkalny na wynajem. W momencie zakupu część lokali było już wynajętych. Lokatorzy nie płacili za ich użytkowanie, więc skarżący wypowiedzieli im umowy najmu. Na mocy wyroków eksmisyjnych nabyli prawo do lokali socjalnych, ale ich nie otrzymali i nadal mieszkają w budynku. Gmina odmówiła właścicielom lokalu zapłaty całości odszkodowania. Skarżący zwrócili się więc do sądu.
Sąd Rejonowy oddalił powództwo stwierdzajac w uzasadnieniu, że przepisy nie wskazują na obowiązek pokrywania przez gminę całości. W skardze do Trybunału Konstytucyjnego podkreślali, że przepis ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy, regulujący możliwości dochodzenia odszkodowania od gminy jest nieprecyzyjny.
Trybunał podzielił tę opinię. Uznał, że nie sposób ustalić jednolitej wykładni tego przepisu, to zaś jest niezgodne z konstytucją. Kwestionowany przepis traci moc obowiązującą w części dotyczącej ograniczenia roszczeń, przysługujących właścicielowi lokalu. Oznacza to, że dochodzenie odszkodowania od gminy będzie możliwe w pełnej wysokości, o ile były lokator nadal mieszka w lokalu.