Trwa ładowanie...
d1vw6b4

TK odpowiada Fransowi Timmermansowi: Polska nie zrzekła się swojej suwerenności

Biuro Trybunału Konstytucyjnego wydało oświadczenie dotyczące słów wiceszefa KE Fransa Timmermansa, które padły podczas debaty w Parlamencie Europejskim, poświęconej praworządności w Polsce. "Są nieuprawnione" - czytamy w oświadczeniu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Biuro TK odpowiada za zarzuty Fransa Timmermansa
Biuro TK odpowiada za zarzuty Fransa Timmermansa (flickr.com)
d1vw6b4

Frans Timmermans podczas swojego wystąpienia w PE stwierdził, że władze Polski powinny m.in. "przywrócić niezawisłość i legitymację Trybunału Konstytucyjnego jako strażnika polskiej konstytucji". To stwierdzenie oburzyło Biuro Trybunału Konstytucyjnego, które wydało oświadczenie w tej sprawie.

"Biuro Trybunału Konstytucyjnego wyraża stanowczy sprzeciw wobec publicznej wypowiedzi wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa w Parlamencie Europejskim w dniu 15 listopada 2017 r., kwestionującej bez jakiejkolwiek podstawy prawnej i faktycznej niezawisłość i rolę konstytucyjnego organu suwerennego państwa" - czytamy w oświadczeniu Biura.

d1vw6b4

Zdaniem autorów oświadczenia "Komisja Europejska nie jest podmiotem uprawnionym do kształtowania ładu prawnego suwerennego państwa". "Nie posiada takiego umocowania w żadnym akcie prawnym. Polska jako członek Unii Europejskiej nie zrzekła się swojej suwerenności podobnie jak pozostałe kraje Unii" - dowodzą i podkreślają, że wypowiedzi Timmermansa na forum PE "nie stanowią już publicznej debaty na argumenty, ale są stanowiskiem organu UE i dlatego - jako pozbawione podstaw prawnych - są nieuprawnione".

Autorzy oświadczają ponadto, że Trybunał Konstytucyjny "działa na podstawie i w granicach obowiązującego w Polsce prawa, w szczególności na podstawie Konstytucji, która jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej". Zapewniają też, że jego sędziowie "są niezawiśli i niezależni".

Źródło: trybunal.gov.pl

d1vw6b4

Podziel się opinią

Share

d1vw6b4

d1vw6b4
Więcej tematów