PolskaTK oddalił skargę dotyczącą ustawy antylichwiarskiej

TK oddalił skargę dotyczącą ustawy antylichwiarskiej

Trybunał Konstytucyjny (TK) oddalił skargę
dotyczącą ustawy antylichwiarskiej, zaskarżonej w lutym br. przez
Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (KPF).

TK nie ujawnia przyczyn oddalenia skargi, ponieważ decyzja zapada na posiedzeniu niejawnym. Jednak, jak poinformowano, w ubiegłotygodniowej decyzji TK chodziło o względy proceduralne.

Prezes KPF Andrzej Roter powiedział, że Konferencja otrzymała informację z TK i w najbliższych dniach zapadnie decyzja, czy zostanie wykorzystany tryb odwoławczy.

Tzw. ustawa antylichwiarska, wprowadzająca ustawowe ograniczenie maksymalnych odsetek pobieranych od kredytów weszła w życie w lutym br. Ogranicza ona wysokość dopuszczalnych odsetek do czterokrotności stopy lombardowej NBP, która obecnie wynosi 5,5 proc., co oznacza, że dopuszczalne oprocentowanie wynosi 22 proc. w skali roku.

Za pobieranie zbyt wysokich odsetek grozi do 2 lat więzienia lub grzywna. Ustawa ogranicza również wysokość opłat i prowizji. Koszty takie nie mogą przekraczać 5 proc. kwoty udzielonego kredytu.

Uchwalona przez Sejm 7 lipca 2005 r. ustawa jest nowelizacją kodeksu cywilnego oraz ustawy o kredycie konsumenckim. Zwolennicy ustawy, która była połączeniem projektów zgłoszonych przez PiS i SLD uważali, że będzie ona chronić konsumentów przed wyzyskiem.

Przeciwnicy ustawy ostrzegali natomiast przed ograniczeniem dostępu do kredytu. Zwracali też uwagę na trudności interpretacyjne przepisów nowej ustawy. Ustawie przeciwne były banki, firmy udzielające pożyczek, a także poprzedni rząd i NBP. Banki ostrzegały, że ustawa uderzy w osoby o niskiej wiarygodności kredytowej, ponieważ zlikwiduje możliwość dostosowywania odsetek do niższej zdolności kredytowej. Przeciwnicy ustawy obawiali się też rozwoju szarej strefy.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)