TK: niekonstytucyjne premie gwarancyjne
RPO podczas wtorkowej rozprawy (PAP/Piotr Rybarczyk)
Rozporządzenie Rady Ministrów, określające warunki udzielenia premii gwarancyjnej osobom posiadającym książeczki mieszkaniowe wydane jest na podstawie niekonstytucyjnego przepisu ustawy - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny. Wyrok Trybunału zacznie obowiązywać od 12 sierpnia 2002 r.
Wniosek do TK skierował Rzecznik Praw Obywatelskich, który uważa, że ustawa z 1995 r. o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych jest niezgodna z konstytucją oraz, że kwestia prawa do premii gwarancyjnej w tym przypadku nie może być regulowana rozporządzeniem rządu, jak to jest obecnie. RPO nie zakwestionował samych zasad premii gwarancyjnej lecz przepisy ustawy, na podstawie których zostało wydane rozporządzenie regulujące kwestie premii gwarancyjnej.
Według RPO przepis ustawy z 1995 r. nie daje bowiem rządowi kompletnego i precyzyjnego upoważnienia do wydania rozporządzenia, czym narusza konstytucję. Rzecznik uważa, że prawo do premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych zgromadzonych na książeczkach mieszkaniowych jest całkowicie dowolnie reglamentowane przez rząd.
Zdaniem RPO, na podstawie tego błędnego zapisu ustawy zostało wydane rozporządzenie Rady Ministrów z 20 lutego 2001 r. Rząd zdecydował wtedy, że prawo do wypłaty premii gwarancyjnej nie będzie przysługiwało tym posiadaczom książeczek mieszkaniowych, którzy zechcą wykupić zajmowane przez siebie mieszkanie. Rząd zdecydował także, że prawo do premii nie będzie przysługiwało, gdy wkład na książeczce zostanie przeznaczony na spłatę kredytów mieszkaniowych tzw. starego portfela.
W myśl rozporządzenia, prawo do premii przysługuje osobom, które nabędą nowo wybudowane mieszkanie oraz na rynku wtórnym takie mieszkanie, którego dotąd nie zamieszkiwały, a także tym, którzy wybudują własny dom jednorodzinny.
We wtorek stanowisko RPO poparli przedstawiciele Sejmu i prokuratury.(miz)