Trwa ładowanie...
d1s4irb

TK: diety pozostaną zróżnicowane

Zróżnicowanie wysokości diet radnych w zależności od liczby mieszkańców jednostki terytorialnej jest zgodne z konstytucją - orzekł w poniedziałek Trybunał Konstytucyjny.

d1s4irb
d1s4irb

Trybunał rozpatrywał wniosek Rady Miejskiej w Będzinie. Zdaniem radnych, przepisy które uzależniają wysokość wynagrodzenia pracowników samorządowych od liczby mieszkańców jednostki terytorialnej, w której pełnią oni funkcje, nie jest zgodne z konstytucyjną zasadą równości.

Zgodnie z przepisami, w jednostkach samorządu terytorialnego powyżej 100 tys. mieszkańców, radni otrzymują diety w wysokości 100% maksymalnej wartości diety przysługującej osobie zajmującej kierownicze stanowisko państwowe; w gminach do 100 tys. mieszkańców dieta wynosi maksymalnie 75%, a w gminach do 15 tys. mieszkańców - 50%.

Brak jest uzasadnień dla takich krotności. Brak jest uzasadnień dla takich regulacji. Dlaczego nie ma wprowadzonych kryteriów zamożności mieszkańców czy też liczby zadań gminy - argumentował w imieniu wnioskodawców Michał Kulesza, twórca reformy administracyjnej z 1999 r. To są uregulowania z sufitu wzięte - dodał.

Trybunał nie podzielił stanowiska radnych i uznał, że zakwestionowane przepisy są zgodne z konstytucją. Zróżnicowanie liczby mieszkańców gminy ma wpływ na zadania gminy, a to powoduje, że uzasadnione jest również zróżnicowanie diet. Kryterium ilościowe jest tutaj najbardziej przejrzyste i czytelne - uznał Trybunał. TK zaznaczył, że wysokość diet nie zawsze jest jednakowa, gdyż do diet dochodzą różne dodatki funkcyjne.

Wyrok Trybunału jest ostateczny.(an)

d1s4irb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1s4irb
Więcej tematów