Trwa ładowanie...
d2xg3qb
IAR

"The Times": Andrzej Duda sojusznikiem Davida Camerona

Andrzej Duda może stać się sojusznikiem Davida Camerona - pisze dzisiejszy "The Times". Brytyjski dziennik poświęca wynikom polskich wyborów prezydenckich komentarz redakcyjny.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kandydat PiS na prezydenta Andrzej Duda
Kandydat PiS na prezydenta Andrzej Duda (PAP, Fot: Andrzej Hulimka)
d2xg3qb

"The Times" sugeruje, że w skręcającej na prawo Warszawie Cameron może znaleźć wspólników w reformowaniu Unii Europejskiej; mimo koncepcji Camerona, by ograniczyć imigrantom dostęp do zasiłków, co uderzyłoby w Polaków.

"Brytyjski Pakt Warszawski" - to tytuł komentarza sugerującego, że wybór Andrzeja Dudy to ból głowy dla głównego nurtu Unii, ale szansa dla Camerona próbującego ją zreformować.

"Polska teraz znowu może być gotowa by podawać w wątpliwość unijną ordotoksję" - czytamy w tekście sugerującym, że zwycięstwo Dudy może być zwiastunem powrotu do władzy "kłótliwego i nacjonalistycznego" Prawa i Sprawiedliwości.

d2xg3qb

"Cameron musi teraz znaleźć sposób, by upewnić partnerów ze Wschodu, że nie stara się zwrócić Unii przeciwko nim. A miejscem startu powinna być Polska, największa i najbardziej wpływowa potęga w regionie, a także kraj najbardziej wystawiony na efekty zmian w systemie unijnej pomocy społecznej - czytamy w "Timesie".

Gazeta przekonuje, że Duda powinien być "naturalnym sojusznikiem" Camerona, bo też nie podoba mu się koncepcja coraz głębszej integracji, jest przeciwko Europie wielu prędkości i chciałby wzmocnić rolę rządów narodowych.

"Ten wybór oferuje nowe dyplomatyczne otwarcie" - pisze "The Times" i dodaje, że z Polską można znaleźć wspólny język nawet jeśli chodzi o imigrację. Choćby dlatego, że nad Wisłą narastają obawy co do odpływu talentów za granicę.

Tymczasem na piątek w Warszawie zaplanowano spotkanie Davida Camerona z premier Ewą Kopacz.

d2xg3qb

Zobacz również wideo: Ekspert: największe wyzwanie dla Dudy

d2xg3qb

Podziel się opinią

Share
d2xg3qb
d2xg3qb
Więcej tematów