Trwa ładowanie...

"The New Yorker" pisze o Polsce. Wiceszef MSZ reaguje

Wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk w ostrych słowach skomentował publikację amerykańskiej gazety "The New Yorker", która w ostatnim czasie opublikowała artykuł o badaniach nad rolą Polski w Holokauście. Interwencje w tej sprawie podjęła też ambasada Polski w Waszyngtonie.

"The New Yorker" pisze o Polsce. Wiceminister MSZ reaguje: "skandaliczna publikacja""The New Yorker" pisze o Polsce. Wiceminister MSZ reaguje: "skandaliczna publikacja"Źródło: East News, fot: ANDRZEJ IWANCZUK
d4lw2gy
d4lw2gy

W piątek na internetowych stronach gazety "The New Yorker" ukazał się artykuł pt. "Historycy atakowani za badanie roli Polski w Holokauście". Autor tekstu pisze, że "aby oczyścić naród z zarzutu zamordowania trzech milionów Żydów, polski rząd posuwa się do ścigania za zniesławienie dwojga naukowców" Jana Grabowskiego i Barbary Engelking.

Do publikacji odniósł się wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. W jego ocenie "publikacja 'The New Yorker' jest skandaliczna". - Próbuje kreować obraz, w którym odpowiedzialność za zagładę trzech milionów Żydów w trakcie II wojny światowej ponoszą Polacy - dodał.

Według niego, do wspomnianego artykułu krytycznie odniósł się już m.in. dyrektor muzeum Auschwitz-Birkenau czy Komitet Żydów Amerykańskich. - Wskazali oni, że tekst jest formą wypaczania historii Holocaustu - zaznaczył Szynkowski vel Sęk.

Minister zdrowia Adam Niedzielski krytykowany przez byłego wiceministra zdrowia

Wiceminister przekazał również w rozmowie z PAP, że sprawą zajęła się już ambasada Polski w Waszyngtonie, która do redakcji gazety skierowała "słowa jednoznacznego oburzenia". Dyplomaci domagają się też usunięcia artykułu, który - ich zdaniem -fałszuje historię zagłady Żydów podczas II wojny światowej.

d4lw2gy

- Od reakcji redakcji uzależniamy dalsze działania w tej sprawie - zaznaczył wiceszef MSZ.

Publikację skomentował też Komitet Żydów Amerykańskich na Europę Środkową (AJC Central Europe). "Skrytykowaliśmy polski rząd za lukrowanie prawdy o postawach Polaków wobec Żydów w czasie II wojny światowej. Ale twierdzenie, że Polska rozumiana jako wspólnota etnicznych Polaków i państwo polskie są winne śmierci 3 milionów Żydów jest wypaczeniem Holokaustu" - napisano w sobotę na Twitterze.

"Tysiące Polaków szantażowało, denuncjowało, a nawet mordowało Żydów własnymi rękami. Tysiące Polaków pomagało Żydom, ryzykując życie swoich rodzin. Czy my zaryzykujemy nasze? Nie, Polska okupowana przez Niemców nie była zarządzana przez państwo polskie. Obarczanie Polski zbiorową winą za Holocaust jest błędem" - czytamy w kolejnym wpisie.

Jan Grabowski i Barbara Engelking to redaktorzy wydanej w 2018 roku książki "Dalej jest noc", która przedstawia losy Żydów w okupowanej Polsce.

d4lw2gy

Bratanica opisanego w publikacji Polaka, Filomena Leszczyńska uważa, że stryj został pomówiony. Skierowała sprawę do sądu domagając się od autorów publikacji przeprosin i zadośćuczynienia w wysokości 100 tys.

Na początku lutego Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że Barbara Engelking i Jan Grabowski mają przeprosić Filomenę Leszczyńską. Sąd oddalił przy tym żądanie 100 tysięcy złotych zadośćuczynienia. Wyrok jest nieprawomocny.

Przeczytaj także:

d4lw2gy

Źródło: PAP/TVN24

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4lw2gy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4lw2gy
Więcej tematów