Trwa ładowanie...

Andrzej Duda przemówił w Pałacu. Podziękował Polakom, którzy ratowali Żydów w trakcie II WŚ

Andrzej Duda wziął udział w uroczystym spotkaniu z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Prezydent Polski wygłosił przemówienie, w którym przekazał, że "nigdy nie możemy się godzić na antysemityzm". Duda powiedział również, że naród żydowski przetrwał m.in. dzięki tym, którzy wykazali się niezwykłym człowieczeństwem.

Andrzej Duda na uroczystości w Pałacu PrezydenkimAndrzej Duda na uroczystości w Pałacu PrezydenkimŹródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d431bk1
d431bk1

Andrzej Duda w trakcie uroczystości w Pałacu Prezydenckim przekazał, że ten dzień dedykowany jest wszystkim Polakom, którzy w czasie II wojny światowej ryzykowali swoje życie oraz swoich rodzin i pomagali współobywatelom żydowskiego pochodzenia, by przetrwali czas Holokaustu.

Andrzej Duda o przetrwaniu narodu żydowskiego

Andrzej Duda powiedział, że naród żydowski przetrwał m.in. przez ludzi, którzy "wykazali się niezwykłym człowieczeństwem". Głowa państwa dodała, że wśród tych osób najwięcej było Polaków, którzy służyli swoją pomocą. "Mamy prawo to pokazywać, zwłaszcza gdy jesteśmy często niesprawiedliwie oskarżani" - przekazał Andrzej Duda.

Prezydent dodał, że zawsze podkreśla to, że Polska była jednym z nielicznych narodów, które były zagrożone śmiercią za pomoc Żydom. "Cieszę się, że pokazujemy to, do czego mamy absolutne prawo, by to pokazywać, zwłaszcza w sytuacji, gdy jesteśmy bardzo często w sposób absolutnie niesprawiedliwy oskarżani, bo przecież wiemy, że to się też dzieje" - powiedział Andrzej Duda.

d431bk1

Głowa państwa na spotkaniu dodała, że wyobraża sobie, jak to musi ranić te osoby, które pomagały narodowi żydowskiemu, a teraz dowiadują się o oskarżeniach kierowanych do Polaków.

Zobacz też: Andrzej Duda dostał radę od Krzysztofa Skiby. Była od serca

Andrzej Duda o braku zgody na antysemityzm

Andrzej Duda w trakcie swojego przemówienia przekazał, że za równo w swojej aktualnie pracy prezydenckiej, ale także po prezydenturze będzie zwalczał przejawy antysemityzmu w Polsce.

"My Polacy ze względu na naszą solidarność z Żydami i pamięć o tych, którzy zginęli, zostali zamordowani zarówno pochodzenia polskiego, jak i pochodzenia żydowskiego, nigdy nie możemy się zgodzić na jakiekolwiek symbole hitlerowskich Niemiec w naszym kraju. Na jakiekolwiek gesty. Nigdy. W najmniejszej nawet formie. Nie ma na to zgody w przestrzeni publicznej w żadnej formie. Nie ma i nie będzie" - powiedział Andrzej Duda.

d431bk1

Prezydent w trakcie środowego spotkania wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w ratowaniu życia Żydom w trakcie II wojny światowej oraz pielęgnowaniu pamięci o tamtych wydarzeniach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d431bk1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d431bk1
Więcej tematów