Terry Pratchett odwiedzi Polskę
Terry Pratchett, jeden z najpopularniejszych
pisarzy fantasy na świecie, laureat Asa EMPiK-u 2003 za powieść
"Ciekawe czasy", odwiedzi Polskę na początku czerwca tego roku. Do
czasu wizyty w Polsce ukażą się aż trzy niepublikowane dotąd
książki tego autora.
06.02.2004 12:40
Pratchett spotka się z czytelnikami w Warszawie, Łodzi i Krakowie. Będzie to trzecia wizyta tego autora w naszym kraju.
Terry Pratchett jest autorem książek science fiction i fantasy. Jego pierwsza powieść, "Dywan", ukazała się w 1971 r. Najpopularniejsze książki Pratchetta to seria "Świat Dysku", której akcja rozgrywa się na planecie płaskiej jak dysk. Seria, zapoczątkowana w 1983 r. książką "Kolor magii", liczy dziś prawie 30 tomów.
Pratchett stworzył także dwa cykle powieściowe dla młodych czytelników: o Nomach ("Nomów Księga Wyjścia", "Nomów Księga Kopania", "Nomów Księga Odlotu") oraz o Johnnym Maxwellu ("Tylko ty możesz uratować ludzkość", "Johnny i zmarli", "Johnny i bomba"). Ogromnym powodzeniem cieszy się również apokaliptyczna historia, którą napisał wspólnie z Neilem Gaimanem - "Dobry Omen".
Do czerwca tego roku ukażą się w Polsce co najmniej trzy niepublikowane dotąd w Polsce książki Pratchetta. 23 lutego do księgarń trafi "Zadziwiający Maurycy" - powieść dla dzieci i... miłośników kotów. Choć akcja tej historii została osadzona w Świecie Dysku, to sama książka nie jest zaliczana do serii adresowanej raczej do nieco starszych czytelników. Powieść, wyróżniona w 2001 r. prestiżową Nagrodą Bibliotekarzy Brytyjskich dla najlepszych publikacji dla dzieci i młodzieży, ukaże się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka.
Ten sam wydawca zapowiada na kwiecień drugi tom "Nauki Świata Dysku", a tuż przed przyjazdem Pratchetta do Polski powinien się ukazać kolejny z niepublikowanych u nas tomów "Świata Dysku".
W 1996 r. Pratchett był, według danych pisma "The Times", najlepiej zarabiającym pisarzem roku w Wielkiej Brytanii. Dwa lata później odebrał z rąk królowej Elżbiety II order Imperium Brytyjskiego za zasługi dla literatury.