ŚwiatTermin minął, a Iran dalej wzbogaca uran

Termin minął, a Iran dalej wzbogaca uran

Iran nie zaprzestał wzbogacania uranu przed 21 lutego, ignorując termin, jaki w rezolucji z grudnia ubiegłego roku wyznaczyła Teheranowi Rada Bezpieczeństwa ONZ - głosi raport Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, przekazany Radzie Gubernatorów.

22.02.2007 17:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/iranski-program-atomowy-6038715916006529g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/iranski-program-atomowy-6038715916006529g )
Irański program atomowy

Według światowych agencji, które dotarły do dokumentu, Iran zainstalował dotąd w ośrodku w Natanzie dwie kaskady ze 164 wirówkami do wzbogacaniu uranu, a kolejne dwie są planowane. Oznacza to, że Teheran podjął wysiłki na rzecz produkcji paliwa nuklearnego na "skalę przemysłową" - podała MAEA.

Do maja Iran zamierza zainstalować w Natanzie i stopniowo zacząć wykorzystywać 3 tys. wirówek, a docelowo - 54 tys.

Jak podaje raport, do ośrodka przetransportowano już kontener z prawie 9 tonami sześciofluorku uranu (UF6) - gazu używanego przy wzbogacaniu uranu w wirówkach, choć, przynajmniej do 17 lutego, nie wykorzystano go jeszcze przy procesie produkcji.

Sześciostronicowy dokument informuje też, że Teheran zezwolił na tymczasowe kontrole inspektorów MAEA w ośrodku Natanz, ale nie zgodził się na stały monitoring.

Niewywiązanie się przez Teheran ze zobowiązań nałożonych w rezolucji RB nr 1737 oznacza, że Iranowi grozi rozszerzenie zakresu sankcji.

Tymczasem Teheran konsekwentnie wyklucza zastosowanie się do żądań Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie zawieszenia wzbogacania uranu. Zdaniem władz irańskich takie żądania są pozbawione podstawy prawnej i sprzeczne z traktatami międzynarodowymi.

Opinię taką, w reakcji na raport MAEA, przedstawił w czwartek m.in. zastępca szefa Irańskiej Organizacji Energii Atomowej Mohammad Saidi.

Przedstawiciele władz Iranu uznali zarazem, że raport MAEA przede wszystkim wskazuje, iż najlepszym sposobem na rozwiązanie sporu jest powrót do rozmów.

Sprawę raportu skomentował też Departament Stanu USA. Niewywiązanie się przez Iran ze zobowiązań nazwano "zmarnowaną szansą dla irańskich władz i Irańczyków".

Rzecznik Departamentu Stanu Tom Casey poinformował, że USA stoją na stanowisku, że Rada Bezpieczeństwa ONZ powinna podjąć dodatkowe kroki wobec Iranu. Jak dodał, jest przekonany, że na Teheran nałożone będą kolejne sankcje, ale nie poinformował, kiedy mogłoby do tego dojść.

Iran utrzymuje, że zamierza wykorzystywać energię atomową do celów pokojowych, co jest dozwolone w ramach układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT), którego Teheran jest sygnatariuszem. Jednak USA sądzą, że usiłuje on zbudować broń atomową. Inspektorzy MAEA w Iranie co prawda nie znaleźli na to dowodów, ale są zaniepokojeni ukrywaniem przez władze kraju niektórych faktów związanych z programem nuklearnym.

Źródło artykułu:PAP
iranonzKorea Północna
Komentarze (0)