Terakotowa armia będzie miała żeńską wersję
Niezwykła terakotowa armia z Xi'anu
sprzed dwóch tysięcy lat będzie miała swój żeński odpowiednik
dzięki córce słynnego podróżnika Thora Heyerdahla - poinformowała chińska agencja Xinhua.
Artystka Marian Heyerdahl, która zamieszkała w na obrzeżach Xi'an, stolicy chińskiej prowincji Szaanxi, gdzie w 1974 roku odkryto armię strzegącą pochówku cesarza Shi Huangdi (246-209 p.n.e.), do tej pory wykonała prawie 50 "replik" żołnierzy, nadając im jednak kobiece rysy.
Zobacz galerię:
Terakotowa armia z Xian w męskim wydaniu
Na starożytną terakotową armię składa się około ośmiu tysięcy rzeźb naturalnej i ponadnaturalnej wielkości - żołnierzy o indywidualnych rysach twarzy, w różnych pozach, a także koni, wozów i rydwanów. Zespół wpisano na światową listę dziedzictwa kultury UNESCO w 1987 roku.
Heyerdahl współpracuje z fabryką, która wykonuje naturalnej wielkości kopie, które, niczym ciepłe bułeczki rozchwytywane są na świecie. Według Heyerdahl fabryka sprzedała ich już więcej, niż liczy całe gliniane wojsko cesarza Shi Huangdi.
Artystka opracowuje jeszcze mokre kopie wychodzące z fabrycznych form. Dodaje im piersi, zmienia fryzury i rysy twarzy. Często wyrażają one horror wojny. Część ma otwarte usta jak do krzyku, inne zaciskają oczy ze strachu. A niektóre są w ciąży - mówi artystka, która nad kobiecą armią pracuje od trzech miesięcy.
Od tyłu kobieca armia wygląda jak prawdziwa armia z Xianu, ale od przodu widok i przesłanie jest inne - zaznacza Heyerdahl, która ma nadzieję, że jej dzieło da ludziom do myślenia.
Po wypaleniu i pomalowaniu figur zamierza wystawić je najpierw w największej w Pekinie galerii sztuki alternatywnej - Space 798.
Już w Pekinie dodam również elementy multimedialne, m.in. DVD ze scenami wojny, wyświetlanymi na ekranach umieszczonych na brzuchach niektórych rzeźb - powiedziała Heyerdahl.
Thor Heyerdahl - odkrywca i podróżnik, znany z wypraw morskich i propagowania teorii rozprzestrzeniania się kultur przez migracje. Sławę przyniosła mu wyprawa na tratwie Kon-Tiki w 1947 r.