ŚwiatTen "żart" BBC wypomina Lepperowi; "Polski Le Pen"

Ten "żart" BBC wypomina Lepperowi; "Polski Le Pen"

"Polski Le Pen zmarł w wieku 57 lat" - taki tytuł newsa o samobójstwie Andrzeja Leppera dał w piątek wieczorem serwis Euronews. BBC przypomina, że kariera przywódcy Samoobrony, byłego boksera, przeciwnika UE i obrońcy interesów rolników, została przyćmiona przez przeciągający się proces ws. seksafery. - Jak można zgwałcić prostytutkę?! - te słowa ze słynnej konferencji Leppera przypominają dziennikarze.

Ten "żart" BBC wypomina Lepperowi; "Polski Le Pen"
Źródło zdjęć: © PAP

W piątek Andrzej Lepper popełnił samobójstwo w siedzibie Samoobrony. Ciało znalazł członek rodziny. - Dokładny czas śmierci poda prokuratura, po sekcji zwłok. Aspekt polityczny jako przyczyna samobójstwa jest najmniej prawdopodobny - informuje w TVN24 rzecznik KGP Mariusz Sokołowski. Krzysztof Jackowski, znany jasnowidz, a prywatnie - jak sam o sobie mówi - przyjaciel Andrzeja Leppera, nadal nie wierzy w to, że lider Samoobrony popełnił samobójstwo. - To nie był człowiek, który poszedłby na sznur - przyznaje w rozmowie z Wirtualną Polską.

"Polski Le Pen, przeciwnik UE"

Euronews porównuje Andrzeja Leppera do Jean-Marie Le Pena, populistycznego polityka francuskiej skrajnej prawicy, który w wyborach prezydenckich 2002 roku wszedł do drugiej tury i przegrał tylko z Jacques'em Chirakiem.

"Przeciwnik wejścia Polski do Unii Europejskiej, często atakował za to przedstawicieli polskiego rządu, obawiał się też konkurencji zachodnich rolników" - podkreśla serwis Euronews. "Były bokser, zachęcał do kastracji pedofilów. W 2006 r. zażartował na konferencji: - Jak można zgwałcić prostytutkę?!". "Został nieprawomocnie skazany ws. seksafery, ale nigdy nie trafił do więzienia" - informuje portal. (Lepper odwołał się od wyroku, sąd apelacyjny uchylił go i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia - przyp. red.)

BBC przypomina, że kariera Leppera została przyćmiona przez przeciągający się proces ws. seksafery. "Przywódca Samoobrony był wicepremierem w rządzie Jarosława Kaczyńskiego w latach 2006-2007. Jego kariera zaczęła się w latach 90., gdy stanął na czele protestów przeciwko polityce rządu, która uważał za szkodliwą dla rolników. W 2005 r. jego partia Samoobrona osiągnęła 11-procentowy wynik w wyborach. Hodowca świń, były bokser, czterokrotny kandydat na urząd prezydenta RP, "twardy człowiek" według jego bliskiego współpracownika Janusza Maksymiuka" - przypomina serwis.

BBC, powołując się na Polskie Radio, podkreśla, że Lepper był przyjacielem Łukaszenki i Chaveza. "Innym populistycznym pomysłem lidera Samoobrony była kastracja pedofilów bez środków przeciwbólowych" - czytamy.

Brytyjski serwis informacyjny podkreśla, że przeciwko Andrzejowi Lepperowi wszczęto różne procesy karne i cywilne, w związku ze znieważaniem funkcjonariuszy publicznych, pomówieniami, niszczeniem mienia, organizowaniem nielegalnych blokad dróg i przejść granicznych. (Sam w 2007 stwierdził, że wytoczono mu łącznie 137 procesów sądowych i postępowań przed kolegiami do spraw wykroczeń - przyp. red.).

"Prawdziwy trybun ludowy, potrafił wysławiać nawet Hitlera"

Andrzej Lepper był jednym z najbardziej kontrowersyjnych polskich polityków - piszą w sobotę rosyjskie i ukraińskie media, donosząc o śmierci szefa Samoobrony. Francuski dziennik "Le Monde" przypomina, że Lepper zanim został wicepremierem był "prawdziwym ludowym trybunem".

"Andrzej Lepper często był określany w Polsce jako polityk prorosyjski. Był zaciekłym przeciwnikiem rozmieszczenia w Polsce amerykańskiej tarczy antyrakietowej" - podkreśliła "Rossijskaja Gazieta".

"Był politykiem o umiarkowanych poglądach socjalistycznych" - stwierdziła "Komsomolskaja Prawda w Ukrainie".

Rosyjska prasa opisuje także komentarze polskich mediów w sprawie samobójstwa Leppera.

"Niektórzy obserwatorzy wskazują, że śmierć polityka mogła być nieprzypadkowa i możliwe, że była związana z nadchodzącymi wyborami, które dzień wcześniej (przed śmiercią Leppera) prezydent Polski wyznaczył na 9 października" - zaznaczyła gazeta "Wiedomosti".

Gazety donoszą także o dyskusji na temat Leppera, która toczy się w internecie. "Wielu użytkowników internetu ma wątpliwości, że Lepper mógł dokonać samobójstwa" - czytamy.

Z kolei francuski dziennik "Le Monde" donosząc o samobójstwie "populistycznego lidera", przewodniczącego Samoobrony Andrzeja Leppera, przypomina, że zanim został wicepremierem i ministrem rolnictwa, był "prawdziwym ludowym trybunem".

"Były dyrektor komunistycznego PGR, Andrzej Lepper rozpoczął swoją karierę polityczną organizując w całej Polsce manifestacje chłopów, ofiar zmian gospodarczych kraju po upadku komunizmu w 1990 roku" - pisze "Le Monde", dodając, że te działania przyniosły mu kilka wyroków skazujących, w tym za znieważenie głowy państwa.

Ten "prawdziwy trybun ludowy" założył rolniczy związek zawodowy Samoobrona, który następnie przekształcił się w partię polityczną i wszedł do Sejmu w 2001 roku zdobywając ponad 10% mandatów, "co stanowiło prawdziwy przełom na polskiej scenie politycznej" - zauważa gazeta.

"Znany z prymitywnej retoryki, posuwającej się nawet do wysławiania wielkich przedsięwzięć Hitlera, Lepper został wicepremierem i ministrem rolnictwa w 2006 i 2007" - pisze "Le Monde". Jak dodaje, polityk został wyeliminowany z życia politycznego po tym, jak w 2006 roku Aneta Krawczyk oskarżyła Leppera i jego najbliższego współpracownika Stanisława Łyżwińskiego o zmuszanie do seksu w zamian za pracę w strukturach partii.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (144)