Rewolucja w TVN. Powstał pierwszy związek zawodowy
Pracownicy TVN organizują pierwszą w dziejach stacji strukturę związkową. Tymczasem idzie opornie. Na razie do Związkowej Alternatywy zapisało się niewiele osób w skali zatrudnienia w firmie.
14.12.2021 09:00
O pracowniczej inicjatywie poinformowały Wirtualnemedia.pl. - W ostatnich tygodniach rozmawialiśmy z wieloma pracownikami. Z niepokojem odnotowaliśmy, że wielu z nich boi się działać w związkach zawodowych i deklaruje, że miało do czynienia z jasnymi sygnałami ze strony kadry zarządzającej, iż działalność związkowa byłaby w firmie niemile widziana - powiedział portalowi Piotr Szumlewicz, dziennikarz i przywódca Związkowej Alternatywy. - W TVN pojawiło się znacznie więcej umów etatowych, niż było rok temu. Dzięki temu mieliśmy do kogo się odwołać przy tworzeniu związku.
Liderem Związkowej Alternatywy w telewizji TVN został montażysta Tomasz Ozimkiewicz. Do organizacji zapisało się już blisko 20 osób, zgłaszają się kolejne.
Związki zawodowe w TVN stawiają sobie za cel wypracowanie komunikacji z zarządem. -TVN, jak każda korporacja, ma spore braki w komunikowaniu się z ludźmi tam zatrudnionymi. Brak jest dialogu. Pewne decyzje podejmowane są ponad głowami pracowników, bez żadnej konsultacji. Chcemy zmienić te standardy - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Piotr Szumlewicz.
W TVN powstał związek zawodowy
Przedstawiciel Związkowej Alternatywy zaznacza także, że związkowcy interesują się również kwestią zarobków czy też zwiększaniem liczby etatów. - To, na czym się skupimy, skrystalizuje nam się w drodze audytu wewnętrznego, jaki zamierzamy teraz na spokojnie tam przeprowadzić - dodaje Szumlewicz.
Inicjatorzy związków telewizyjnych chcą pomóc w stworzeniu podobnych struktur w Polsacie i Telewizji Polskiej. Docelowo ma powstać trust związkowy, w skład którego wejdą związki działające przy trzech największych telewizjach: TVN, TVP i Polsacie.
Utworzenie Związkowej Alternatywy zapowiadane było już w marcu. Wówczas impulsem do podjęcia walki o prawa pracownicze osób zatrudnionych w TVN i współpracujących z tą telewizją były informacje o nieprawidłowościach dotyczących warunków pracy w TVN Grupie Discovery. Pojawiły się informacje, że pracownicy nie godzili się na pracę po 16-17 godzin na dobę.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził w efekcie kontrolę w firmie, a pracownicy zgłosili sprawę także do Państwowej Inspekcji Pracy, domagając się kompleksowej kontroli warunków pracy w największych stacjach telewizyjnych w Polsce.