Polska"Telepraca" będzie w kodeksie?

"Telepraca" będzie w kodeksie?

Wprowadzenie przepisów, które określą zasady wykonywania "telepracy", sposoby zatrudniania "telepracowników", a także uregulowanie ich praw i obowiązków pracodawcy zakłada rządowa propozycja nowelizacji Kodeksu pracy, którą w środę przyjęła Rada Ministrów.

Jak powiedział premier Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej, "telepraca" to forma zatrudnienia, która może być efektywną metodą walki z bezrobociem. Dodał, że ma ona również pozytywne skutki społeczne, ponieważ umożliwia łączenie pracy z przebywaniem w domu, czyli np. z opieką nad dziećmi. Według premiera, ta forma zatrudnienia powinna stać się w Polsce powszechna.

Wiceminister pracy Kazimierz Kuberski dodał, że proponowana nowelizacja reguluje formę zatrudnienia już stosowaną przez ok. 16 proc. pracodawców. Zaznaczył, że "telepraca" to uzupełnienie, a nie zastąpienie stosunku pracy.

Podkreślił, że jest to forma zatrudnienia dla kobiet, które wychowują dzieci i mogą wówczas pracować w domu, dla osób niepełnosprawnych oraz dla osób mieszkających na wsi, w miejscach oddalonych od siedzib firm.

Zaznaczył, że jest to forma zatrudnienia korzystna także dla pracodawców, ponieważ prowadzi do oszczędności. To ustawa, która łączy interesy pracowników i pracodawców.

Projekt zakłada, że osoba ubiegająca się o pracę będzie miała wybór tej formy zatrudnienia już na etapie nawiązywania stosunku pracy. Będzie mogła zmienić sposób i miejsce wykonywania pracy także w trakcie zatrudnienia. Pracodawca będzie miał obowiązek dostarczenia pracownikowi niezbędnego sprzętu, jego ubezpieczenie, pokrycia kosztów instalacji, serwisu i konserwacji oraz zapewnienia pomocy technicznej i niezbędnych szkoleń.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)