Trwa ładowanie...
d1944yy
11-10-2006 07:10

Telemedycyna wyróżniona przez Komisję Europejską

Program Medical Care Continuity (Ciągłość Opieki Zdrowotnej) zapewniający monitoring szpitalny w domu pacjenta (tzw. hospitalizację domową) został projektem października Komisji Europejskiej.

d1944yy
d1944yy

Jego celem jest dokładna analiza zapotrzebowania na tego typu pomoc w 4 krajach Unii Europejskiej (Polsce, Francji, Belgii i Włoszech) oraz stworzenie podstaw finansowania usług monitoringu domowego.

W Polsce, która jest najbardziej zaawansowana w praktyczne wdrażanie Medical Care Continuity, projekt realizuje Telekomunikacja Polska wraz ze Szpitalem Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Krakowie. TP wraz ze szpitalem uruchomiły testy usługi monitoringu domowego dla pacjentów chorych na raka.

- Cały cykl testów przeszło już 2 pacjentów, a kolejnych 5 jest obecnie podłączonych do systemu. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku uda się nam objąć usługą monitoringu szpitalnego kolejnych 20 pacjentów - powiedział Tomasz Białobłocki, pełnomocnik prezesa Zarządu TP ds. Unii Europejskiej.

- Decyzja przystąpienia do projektu MCC, nie była łatwa. Teraz, po kilku miesiącach trwania eksperymentu, nie mam wątpliwości co do jej słuszności. Pacjenci, którzy wzięli udział w projekcie, jak również personel medyczny bardzo pozytywnie ocenia jego efekty – twierdzi Mieczysław Pasowicz, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Krakowie

d1944yy

Dzięki usługom monitoringu domowego pacjenci po odbytej w szpitalu kuracji nie będą musieli przebywać tam dłużej niż to niezbędne, a do pełni zdrowia będą dochodzić we własnym domu. Korzystając z szerokopasmowemu dostępu do Internetu szpital będzie mógł za pomocą specjalnej aparatury telemedycznej prowadzić stały monitoring ich stanu zdrowia. Pozwoli to zmniejszyć liczbę zakażeń szpitalnych, obniży koszty publicznej opieki zdrowotnej przy jednoczesnej poprawie komfortu pacjenta. Obecnie TP przygotowuje biznesplan świadczenia monitoringu domowego w szerszym zakresie.

- Starzejące się społeczeństwo, choroby przewlekłe, niezdrowy tryb życia oraz rosnące koszty opieki medycznej powodują, że popyt na usługi MCC będzie rósł. Z naszych analiz wynika, że w Polsce liczba potencjalnych klientów usługi to około 122 tys. osób. Warto zwrócić uwagę na usługi eZdrowia, gdyż rynek ten będzie się gwałtownie rozwijał w najbliższych latach – uważa Tomasz Białobłocki.

W skład konsorcjum, które realizuje projekt Medical Care Continuity wchodzą firmy z 4 krajów Unii Europejskiej. Poza Telekomunikacją Polską i France Telecom są to m.in.: AXA Assistance, publiczne i prywatne szpitale oraz firmy wchodzące w skład Stowarzyszenia EUROGROUP. Partneruje im Komisja Europejska, która w ramach programu eTEN wspiera rozwój transeuropejskich usług i aplikacji elektronicznych - poinformował Jacek Kalinowski, Rzecznik Grupy TP.

d1944yy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1944yy
Więcej tematów