Te odkrycia będą przełomem? Polskie Noble rozdane
Tomasz Giaro, Jan Potempa, Maciej Lewenstein i Elżbieta Frąckowiak zostali nagrodzeni tegorocznymi polskimi "Noblami". Laureaci odebrali nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Każdy z wybitnych naukowców dostał po 200 tysięcy złotych.
Profesor Maciej Lewenstein, pracujący w dwóch instytutach w Hiszpanii zajmował się optyką kwantową i fizyką ultrazimnych gazów. Dzięki jego badaniom w przyszłości będzie możliwość dokładniejszego określania czasu czy odległości. Będzie to można wykorzystywać na przykład w technologii GPS do lepszego i szybszego informowania o korkach.
Profesor Jan Potempa, pracujący na Uniwersytecie Jagiellońskim i na Uniwersytecie w Louisville w USA, scharakteryzował nową rodzinę proteinaz bakteryjnych i wskazał na ich rolę w rozwoju chorób przyzębia. Mówił, że w przyszłości dzięki tym badaniom może uda się w przyszłości stworzyć lek na paradontozę.
Profesor Elżbieta Frąckowiak z Politechniki Poznańskiej badała wykorzystanie kompozytów węglowych do elektrochemicznego magazynowania i konwersji energii. Wyniki jej badań mogą być kiedyś wykorzystywane przy wytwarzaniu i magazynowaniu energii pochodzącej z alternatywnych źródeł.
Profesor Tomasz Giaro z Uniwersytetu Warszawskiego otrzymał nagrodę za interdyscyplinarną analizę kategorii prawdy w doktrynach prawa od antyku do współczesności. Naukowiec powiedział, że konkluzją jego badań jest to, że pojęcia "prawda" nie można używać w obszarze nauk normatywnych.
Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej zostały przyznane po raz 20. Organizatorzy zaznaczają, że nagrody otrzymują osoby "które przesuwając granice poznania, otwierają nowe perspektywy badawcze, wnoszą wybitny wkład w postęp cywilizacyjny i kulturowy naszego kraju oraz zapewniają mu znaczące miejsce w nauce światowej".