Trwa ładowanie...

Taśmy Kaczyńskiego. "Zaufanie prezesa zostało wystawione na próbę"

Do tej pory rodzina i bliscy dla Jarosława Kaczyńskiego byli największą wartością. Ale po ujawnieniu taśm w "Gazecie Wyborczej” sytuacja może się zmienić. A wszystko za sprawą austriackiego biznesmena, który nagrał prezesa PiS w biurze przy ul. Nowogrodzkiej. Ten sam biznesmen jest na co dzień dalekim powinowatym polityka.

Taśmy Kaczyńskiego. "Zaufanie prezesa zostało wystawione na próbę"Źródło: East News, fot: Piotr Molęcki
d1dmt7j
d1dmt7j

Na taśmach ujawnionych przez "Wyborczą” główną rolę odegrał Austriak Gerald Birgfellner.To deweloper działający w Europie, który miał zostać wykonawcą projektu nazwanego roboczo "Srebrna Tower" lub "K-Tower". Jak wynika z rozmowy prezesa PiS: dwie 190-metrowe bliźniacze wieże miały zostać wybudowane w centrum Warszawy, przy ul. Srebrnej 16. Austriacki biznesmen nie znalazł się na Nowogrodzkiej przypadkowo. Prywatnie to zięć kuzyna prezesa PiS – Jana Marii Tomaszewskiego. - To dzięki rodzinnym koligacjom, Austriak został dopuszczony do projektu - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Prezes stawiał na rodzinę

Szef PiS już wcześniej próbował swoją największą inwestycję przeprowadzić przy udziale osób z rodziny. Mało kto wie, że 8 lat temu do budowy wieżowca przy ulicy Srebrnej w Warszawie przymierzała się spółka "Srebrna Warsaw Tower." Jej założycielem i głównym udziałowcem był Marcin Dubieniecki, ówczesny mąż Marty Kaczyńskiej. Z naszych informacji wynika, że plany spółki zostały jedynie na papierze, a prezes PiS z Dubienieckim się nie porozumiał.

Do tematu powrócono kilka lat później. A austriackiego dewelopera, według nieoficjalnych informacji, mieli Kaczyńskiemu rekomendować jego kuzyn Jan Maria Tomaszewski i jego córka Karolina Maria Wiktoria.

d1dmt7j

Zobacz także: Petru o ochronie Kaczyńskiego: to śmieszne

Córka kuzyna prezesa PiS od kilku lat pracuje w Parlamencie Europejskim w Grupie Europejskich Reformatorów i Konserwatystów, do której należy Prawo i Sprawiedliwość. Przed laty tak opisał ją tygodnik Newsweek: "Przylatywała tylko na pojedyncze sesje, bo robiła doktorat z zoologii na wiedeńskim uniwersytecie, w związku z którym dużo podróżowała do Afryki. Dziś jest zatrudniona w sekretariacie grupy. Ma w Brukseli pokój do pracy, ale i tak sporo czasu spędza w Austrii. Częściej pojawia się w Strasburgu" – opowiadał w "Newsweeku" jeden z europosłów PiS.

Nepotyzm? Nie przeszkadza...

Podczas swojej pracy w Parlamencie Europejskim, współpracowała z europosłem Januszem Wojciechowskim, europosłem Zbigniewem Kuźmiukiem i europosłanką Jadwigą Wiśniewską. Pod koniec ubiegłego roku jej nazwisko znalazło się nawet w artykule o nepotyźmie, który ukazał się w niemieckim "Der Spiegel".

d1dmt7j

Jej ojciec Jan Maria Tomaszewski jest synem siostry Jadwigi Kaczyńskiej, matki prezesa PiS. To najbliższa rodzina prezesa PiS. Lider Prawa i Sprawiedliwości ma do niego pełne zaufanie. W młodości razem z nieżyjącym prezydentem Lechem Kaczyńskim często bywał na Saskiej Kępie u swojego starszego o rok kuzyna. Do tej pory zresztą, przy okazji Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy prezes PiS jest gościem Jana Marii Tomaszewskiego. I odwrotnie. Kuzyn Kaczyńskiego również składa regularnie wizyty na Żoliborzu i w biurze na Nowogrodzkiej. W przeszłości pracował m.in w miejskich wodociągach i Orlenie. Obecnie jako pełnomocnik zarządu TVP ds. teatru. Był też konsultantem w filmie "Smoleńsk”

Prezes będzie uważał

Z kolei inny uczestnik nagranej rozmowy w biurze przy ul. Nowogrodzkiej to Grzegorz Jacek Tomaszewski, cioteczny brat prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Jest członkiem rady nadzorczej spółki Srebrna, a także prezesem zależnej od Srebrnej spółki Forum, która wydaje "Gazetę Polską Codziennie”. Tomaszewski jest także członkiem zarządu spółki Niezależne Słowo, wydawcy "Gazety Polskiej” oraz członkiem rady Fundacji Niezależnych Mediów.

Grzegorz Tomaszewski to cioteczny brat prezesa PiS Forum
Grzegorz Tomaszewski to cioteczny brat prezesa PiS Źródło: Forum, fot: Filip Blazejowski

- Po ujawnieniu taśm, prezes Kaczyński z nieufnością będzie patrzył na każdego. Okopie się w swoim biurze przy Nowogrodzkiej. Jeszcze bardziej niż dotąd. I jeszcze bardziej będzie uważał na każde słowo. Także w relacjach z rodziną - mówi nam jeden ze współpracowników Jarosława Kaczyńskiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1dmt7j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1dmt7j
Więcej tematów