Trwa ładowanie...
d4hd2d9

Taśmy Kaczyńskiego. Nowy dokument z podpisami

Zarząd Srebrnej upoważnił Geralda Birgfellnera do reprezentowania spółki przy umowach najmu lub dzierżawy nieruchomości. "Gazeta Wyborcza" ujawniła nowy dokument związany z planami budowy dwóch wieżowców w Warszawie.

Share
Taśmy Kaczyńskiego. Nowy dokument z podpisami
Źródło: Agencja Gazeta, fot: Sławomir Kamiński
d4hd2d9

Pełnomocnictwo upoważniało austriackiego biznesmena do podpisywania "wszelkich umów związanych z realizacją inwestycji polegającej na budowie wysokiego budynku biurowego". Birgfellner miał też zająć się rozbiórką biurowca, który zawadzał planowanej inwestycji - informuje "Gazeta Wyborcza".

Austriak miał reprezentować Srebrną przy "umowach projektowych, umowach zleceniach", a także "przed organami administracji publicznej i innymi instytucjami państwowymi lub samorządowymi". "Mając je w ręku, Birgfellner podpisywał umowy z podwykonawcami, zlecał prace prawnikom i architektom" - wyjaśnia gazeta.

Na skanie dokumentu z 6 czerwca 2017 r. widać podpis się żony byłego szefa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska Kazimierza Kujdy - Małgorzaty, prezes spółki Srebrna powiązanej z Prawem i Sprawiedliwością. Na piśmie są jeszcze nazwiska dwóch członków zarządu: Janiny Goss i Jacka Cieślikowskiego.

Dzień przed podpisaniem pełnomocnictwa Birgfellner spotkał się z Jarosławem Kaczyńskim - podaje "Gazeta Wyborcza". Spółka miała zerwać współpracę z austriackim przedsiębiorcą 11 lipca 2018 r., choć pełnomocnictwo obowiązywało do końca roku.

"Umowa w prokuraturze"

Austriacki biznesmen i zięć kuzyna Jarosława Kaczyńskiego - Gerald Birgfellner - stanął na czele spółki Nuneaton. Została powołana w celu budowy wieżowca w Warszawie na zlecenie spółki Srebrna. O spółce od lat wiadomo, że jest zapleczem PiS.

W poniedziałek Birgfellner był przesłuchiwany w prokuraturze. - Jestem bardzo mile zdziwiony wręcz. Mamy wspaniałą panią prokurator, niezwykle dociekliwą. Było bardzo dużo pytań, wchodzenia w szczegóły - tak przebieg przesłuchania ocenił Jacek Dubois, pełnomocnik Austriaka.

d4hd2d9

Dubois ujawnił, że prokuratura otrzymała wielostronicową umowę dotyczącą inwestycji. - Została podpisana umowa na całość działań mojego klienta. Była kilka razy negocjowana. Ta umowa jest w prokuraturze - powiedział.

Tymczasem w związku ze sprawą Srebrnej politycy PO skierowali wniosek do prokuratury o możliwości popełnienie przestępstwa przez szefa CBA Ernesta Bejdę. Miał on nie dopełnić obowiązków przy sprawdzaniu oświadczeń majątkowych prezesa PiS.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4hd2d9

Podziel się opinią

Share
d4hd2d9
d4hd2d9
Więcej tematów