Trwa ładowanie...

Taśmy brytyjskiego "Guardiana" ujawniają, co premier Theresa May myślała o Brexicie

• Brytyjski dziennik "Guardian" opublikował taśmy z nagraniami przemówienia obecnej premier Theresy May
• Pokazują, jak bardzo przed czerwcowym referendum sprzeciwiała się Brexitowi
• May ostrzegała wówczas przez zagrożeniem dla biznesu

Taśmy brytyjskiego "Guardiana" ujawniają, co premier Theresa May myślała o BrexicieŹródło: PAP/EPA, fot: YOAN VALAT
d2zm3zg
d2zm3zg

Chodzi o nagranie ze spotkania z bankierami inwestycyjnymi w siedzibie banku Goldman Sachs z 26 maja, kiedy Theresa May była szefową MSW i gdy miesiąc dzielił kraj od historycznego głosowania. Przypomina się, że chociaż w czasie kampanii przed referendum May publicznie wyrażała sprzeciw wobec Brexitu, to była ona krytykowana za zbyt mało zdecydowane stanowisko.

"Subtelne publiczne wystąpienia"

Według "Guardiana" taśmy pokazują, że przyszła szefowa rządu miała wiele obaw związanych z ewentualnym wyjściem Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. Jej wypowiedzi kontrastują z "subtelnymi publicznymi wystąpieniami", które podczas kampanii wprawiały w konsternację zwolenników pozostania kraju w Unii. Dziennik ocenia, że nagranie, które ujawnił, może być kłopotliwie dla obecnej premier.

May powiedziała bankierom, że nadszedł czas, aby Wielka Brytania objęła przywództwo w Europie. Wyraziła nadzieję, że Brytyjczycy będą patrzeć w przyszłość, zamiast próbować "odbudować przeszłość". Ówczesna szefowa MSW przypomniała, że Wielka Brytania odnosi znaczne korzyści z bycia częścią unijnego wspólnego rynku. Ostrzegła, że jeśli Wielka Brytania przestanie być częścią UE, firmy mogą przenieść się do innych krajów.

- Myślę, że argumenty gospodarcze są oczywiste. Uważam, że bycie częścią 500-milionowego bloku handlowego jest dla nas ważne. Tak jak wcześniej wam mówiłam, myślę, że jedną z kwestii jest to, że wielu ludzi będzie inwestowało w Zjednoczonym Królestwie, gdyż Zjednoczone Królestwo jest w Europie - powiedziała May.

d2zm3zg

"Konkretne korzyści" dla Wielkiej Brytanii

- Jeśli nie bylibyśmy w Europie, to niektóre firmy mogłyby rozważać prowadzenie działalności w Europie kontynentalnej, zamiast robić to w Zjednoczonym Królestwie - dodała May. Podkreśliła, że pod względem gospodarczym bycie częścią UE oznacza "konkretne korzyści" dla Wielkiej Brytanii.

May wyraziła też przekonanie, że członkostwo w Unii zapewnia jej krajowi bezpieczeństwo, między innymi dzięki takim narzędziom jak europejski nakaz aresztowania czy dzielenie się informacjami wywiadowczymi przez policję i agencje wywiadowcze krajów "28".

Podczas spotkania w Goldman Sachs May odpowiadała także na pytania z sali. Chwaliła ówczesnego premiera Davida Camerona i przypomniała, że ze szczytu w Brukseli z początku roku przywiózł on ważne ustępstwa dla Londynu. Nie odpowiedziała na pytanie, czy chce zostać szefową rządu.

##"Brytyjskie firmy potrzebują maksymalnej wolności"
Według "Guardiana" wypowiedzi May dotyczące znaczenia członkowska we Wspólnocie kontrastuje ze stanowiskiem, jakie pani premier prezentuje w ostatnim tygodniach. Dziennik przypomina, że podczas konferencji Partii Konserwatywnej z początku października May oświadczyła, że ważniejsze od bycia częścią wspólnego rynku jest ograniczanie migracji na Wyspy. - Brytyjskie firmy potrzebują maksymalnej wolności, by handlować i działać na wolnym rynku, ale nie kosztem ponownego porzucenia kontroli nad imigracją czy akceptowania jurysdykcji sędziów w Luksemburgu - oceniła niedawno szefowa rządu.

d2zm3zg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zm3zg
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj