Trwa ładowanie...

Tarcza antykryzysowa 4.0. Większe prawa pracodawców. Pracownicy mogą mieć obniżone pensje

Tarcza antykryzysowa 4.0 jest już gotowa, a projektem w środę ma zająć się Sejm. W jej zapisach zawarte są ułatwienia dla pracodawców. Ci będą mogli nawet na rok obciąć pensję swoich pracowników.

Share
Tarcza antykryzysowa 4.0. Większe prawa pracodawców. Pracownicy mogą mieć obniżone pensje
Źródło: Pixabay
d2c9pyo

Tarcza antykryzysowa 4.0. Jakie zmiany?

Tarcza antykryzysowa to specjalna ustawa, która ma pozwolić walczyć polskim przedsiębiorcom z kryzysem wywołanym epidemią koronawirusa. Jej zapisy mają pomóc firmom przetrwać trudny. Przedsiębiorcy domagają się zmian, które mają ułatwić prowadzenie biznesu w obecnym czasie.

Tarcza antykryzysowa 4.0 to ukłon w kierunku przedsiębiorców. Jak informuje "Gazeta Wyborcza", zmiany mają dotyczyć między innymi Kodeksu pracy. Jeden z proponowanych przepisów zakłada rozszerzenie zasad obniżenia wymiaru czasu pracy i wynagrodzenia o 20 proc. Pracodawca będzie także mógł objąć pracownika przestojem ekonomicznym, co łączy się z obniżką pensji maksymalnie o 50 proc.

Takie zasady mogłyby obowiązywać nawet przez 12 miesięcy od dnia odwołania w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Warunkiem będzie "istotny wzrost obciążenia funduszu wynagrodzeń".

d2c9pyo

Tarcza antykryzysowa. Większe prawa pracodawców

Z ustaleń "Rzeczpospolitej" wynika, że przepisy będą pozwalać na większe możliwości cięcia pensji i etatów w budżetówce. Będzie to dotyczyć kilkuset tysięcy pracowników zatrudnionych w urzędach.

Tarcza antykryzysowa 4.0 zawiera też przepisy dotyczące postojowego dla większej liczby osób, wakacji kredytowych czy wysłania na przymusowy urlop. Projektem ustawy w środę ma zająć się Sejm. Następnie swoje poprawki będzie mógł wprowadzić Senat.

Trójka i Kazik. Jarosław Gowin o aferze: "bezprecedensowe". Nie podoba mu się "stanowisko" Rady Mediów Narodowych

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2c9pyo

Podziel się opinią

Share
d2c9pyo
d2c9pyo
Więcej tematów